Anaokullarının Çocuklara Faydaları Nelerdir?

engntoprak - 4 Şubat 2021 Perşembe

Anaokulları ve kreşlerdeki eğitim, eğitim hayatının ilk adımıdır ve çocukların büyüme süreci için çok önemlidir. Özgüven, girişimciler ve sosyal bireyler geliştirmenin yolu okul öncesi eğitimden geçer. Danışmanlık Koordinatörü Merve Aşıcı, yetişkin kişiliğinin oluşmasında anaokulu eğitiminin önemli bir rol oynadığını belirterek, bu konunun önemi konusunda şu bilgileri verdi:

 Anaokulu eğitimi; 0-72 ay arası çocukların bireysel gelişim özelliklerine uygun, çocukları sosyal ve psikolojik olarak destekleyen, ilkokula hazırlanan eğitimdir. Bu eğitimin ilk yılı olduğu için çocukların öğrenme yetenekleri üzerinde olumlu bir etkisi vardır. 6 yaş altı yaş grubunda çocuklar zihinsel ve duygusal olarak gelişmekten çok mutlu olurlar.

Uygulamalı araştırma ve testler sonucunda anaokulu eğitim almış çocukların birinci sınıfta yüksek öğrenme başarı oranına sahip oldukları ve okuryazarlık becerilerinin daha hızlı olduğu görülmüştür. Ayrıca 12 yaşındaki çocukların IQ değerinin 5 puan daha yüksek olduğu görülmüştür. 15 yaşında yetenek testi %90 ile %100'e ulaşmış, %65'i liseyi kazanmış ve başarıyla tamamlamıştır.

Anaokullarının Çocuklara Faydaları Nelerdir?

İlk Öğretime Geçiş Kolaylaşır

Okul öncesi eğitim, çocukların ilköğretimi almasını kolaylaştırır. Eğitim sürecinde çocuklar, psikomotor gelişimini destekleyen etkinlikler sayesinde okulda daha hızlı okumayı ve yazmayı öğrenirler.

Anaokullarının Çocuklara Faydaları Nelerdir?

Sosyalleşme

Eğitim hayatına başlamak üzere olan çocuklar için ilk adım anaokulu ve kreş eğitimidir. Bu süreçte çocuk artık akranlarıyla sosyal, izole bir hayat değil, yaşamıdır. Aynı yaştaki arkadaşlarınızla etkileşim kurun. Yetişkin hayatında dış dünya ile kolay ve sağlıklı iletişim kurmayı ve sosyal bir insan olmayı öğrenir.

Anaokullarının Çocuklara Faydaları Nelerdir?

Kendi Bakımını Öğrenirler

Ebeveynler çocuklarının öz bakım becerilerine hâkim olmak konusunda çok zorluk çekmektedirler. Okul öncesi eğitim yoluyla çocukların temizliği, sağlıklı dişleri ve diğer öz bakım becerileri ile birlikte sağlıklı beslenme bilincini sürdürmesi daha kolay hale gelir.

Anaokullarının Çocuklara Faydaları Nelerdir?

Düzenli Yaşam ve Spor Alışkanlığı

Evde sabit bir hayatı olmayan çocuklar, anaokulunda eğitim görmenin sabit yaşamına alışmaktadır. Okula gitmek ve okula dönmek için belirli bir zamanı olan çocuklar, bu programa göre belli bir saatte kalkıp belirli bir saatte yatacaklardır. Günümüzde dışarıda yeterince fiziksel egzersiz yapamayan çocukların hareketli ve sporla iç içe bir yaşam tarzı geliştirmesi gerekmektedir. Bu nedenle okul öncesi eğitimi sayesinde okulda fiziksel egzersiz yapma alışkanlığı geliştirir ve sağlıklı bir birey haline gelirler.

Anaokullarının Çocuklara Faydaları Nelerdir?

Kişiliğinin Gelişmesi Sağlanır ve Sürecin Takibi Kolaylaşır

Okul öncesi çocuklar hamur gibidir. Bu dönemde karakterleri yavaş yavaş şekillenir. Eğitim sayesinde çocuklar sorumluluk alabilir, kurallara uyabilir, sabırlı olabilir, özgüven geliştirebilir, yaratıcı olabilir, akılcı olabilir, paylaşabilir ve birleşmeyi öğrenebilir. Ailelerin yanı sıra karşılaştıkları sorunları etkin bir şekilde nasıl çözebilecekleri konusunda önemli yollar alabilirler. Anaokulu ve kreşlerdeki eğitimde çocuklar testlerle yakından izlenir ve büyümeleri düzenli olarak izlenir. Ayrıca okul etkinliklerine ve sanatsal etkinliklere katılma gelişim süreci de dikkate alınarak çocukların ilgi ve yetenekleri ortaya çıkarılabilir. Bu sayede gelişimsel büyüme özellikleri daha hızlı fark edilebilir.