Anaokulu Açmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir

Anaokulu Açmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir

izmiregitimkurumlari - 6 Nisan 2021 Salı

Günümüzde popüler iş dallarından birisi olan anaokulları oldukça gerekli kurumlardır. Hem çalışan anne babaların çocuklarını güvenle emanet ettiği bir yerdir hem de son derece eğitici kurumlardır. Çocukların daha iyi eğitim alabilmeleri ve ilkokula hızlı bir şekilde adapte olabilmeleri için bu kurumların oldukça önemli işlevleri bulunmaktadır. Ancak günümüzde herkes kreş açma şansına sahip değildir. Bir kreşin ya da anaokulunun açılabilmesi için birtakım şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Birçok kişi anaokulu açmak ne kadar kazandırır diye sorsa da şartların neler olduğunu bilmek çok daha önemlidir. Anaokulu açmak için gerekli şartlar ve belgeler şunlardır:

·        EK 1 başvuru formu: bu belge işletme bilgilerinizin yer alması gereken bir formdur.

·        Adli sicil kaydı

·        Sicil Gazetesi ya da Faaliyet Belgesi

·        Kurucu Temsilcisi Yetki Belgesi

·        Teknik ve sağlık raporu

·        İtfaiye raporu

·        Yerleşim planları

·        Hem müdür hem de diğer personellere ait olan evraklar

·        Tapu ve kira kontratları

·        Kurucu fotoğrafı, vergi levhası, öğrenim belgesi, bina fotoğrafı

Bunların yanında numarataj ve Coğrafi Bilgi Sistemi de istenilenler arasında yer almaktadır. Son derece fazla olan evrak listesinin hem güncel hem de doğru olması şartı aranmaktadır. Belgeler yanında kurumun kurulacağı bina ve semt seçimi de önemli detaylar arasında bulunmaktadır. Bu belgelerin hazırlanması konusunda Milli Eğitimden de bilgi alabilirsiniz. Çünkü ilçe milli eğitimler bazen kendilerine göre farklı evrak talebinde de bulunabiliyorlar.

Anaokulu Açmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir

Kimler Anaokulu Açabilir?

Kreş ve anaokulu açmak için kişilerin bu alanda yeterli bilgiye sahip olması gereklidir. Birçok kişinin en çok merak ettiği konu anaokulu açmak için öğretmen olmak şart mı sorusunun yanıtı oluyor. Kişilerin anaokulu açması için anaokulu öğretmeni olması şartı bulunmuyor. Kişiler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysa ve en az ilkokul mezunuysa rahatlıkla anaokulunu açabilirler. Aynı zamanda bu kişilerin devlete karşı da herhangi bir suç işlememesi gerekmektedir.

Kreş Açmak İçin Nelere Sahipsiniz?

Kreş açma şartları yerine getirilmiş ise bu kişiler rahatlıkla kreş açabilirler. Kişilerin kreş açma konusunda yeterli belgeleri hazırlaması anında mekân seçiminde de titizlik göstermesi gereklidir. Kişiler en az 450 metrekarelik bir kapalı alana ihtiyaç duymaktadırlar. Bu binaların temiz, güvenli ve bakımlı olması son derece önemlidir.

Bina içerisinde uyku odası, oyun odası, derslikler, tuvalet ve oyun alanlarının mutlaka bulunması gereklidir. Aynı zamanda bahçeli ortamlar olması da aranılan kriterler arasındadır. Bunun yanında okul içerisinde hem müdür hem de öğretmenler odası bulunması şartı vardır. Anaokulu açabilmek için seçtiğiniz binaların mutlaka bina yangın ve deprem yönetmeliğine uygun olması şartı aranmaktadır.

Bunun yanında 3 kattan fazla olması durumunda mutlaka asansör bulundurulmalıdır. Apartmana açacaksanız tüm sakinlerin bu konuda onay vermesi gerekmektedir. Çocuk başına 1.5 metrekare bahçe alanı da olması gerekenler arasındadır. Tüm kriterler sağlandığında kreşi rahatlıkla açabilirsiniz.