Anaokulu Dönemi Davranış Becerileri

engntoprak - 4 Şubat 2021 Perşembe

Anaokulu ve kreşleri bitiren çocuklara okula iyi bir başlangıç verebilecek bazı akademik anlamda becerilere sahip olsa da çocukları okul öncesi dönemde başarılı kılan sosyal davranışlardır. Gelişmiş sosyal davranış becerilerine sahip öğrenciler, sınıf ortamının verimliliğini artırmaya yardımcı olabilir. Öğretmen öğrencilerin zararlı davranışlarını kontrol etmeye çalıştığında, diğer öğrenciler öğrenmeye olan ilgisini kaybedebilir ve sınıfın düzeni bozulabilir. Çocuğunuzda basit davranış kalıpları geliştirmeye çalışmak, öğretmenin davranışsal sorunları yönetmek yerine öğrencinin öğrenme sürecine odaklanmasına yardımcı olurken, öğrenmeye istekliliğini artıracak ve sınıfta öğrenmesini kolaylaştıracaktır.

Anaokulu Dönemi Davranış Becerileri

Odaklanma

Okul öncesi dönem çocuklarının dikkat süresi çok kısadır. Okul öncesi öğretmenleri, öğrencileri tetikte tutma konusunda çok iyidir. Bazen öğrenciler etkinlikler için, hikayeler dinlerken veya masa başı ödevleri için daire şeklinde oturamayabilirler. Evde hikâye dinlemek, masada oturmak ve çizim yapmak, kütüphanede vakit geçirmek ve diğer aktiviteler iyi egzersizlerdir ve ailelerin okul öncesi çocukları için bu beceriyi geliştirmelerine yardımcı olabilir.

Anaokulu Dönemi Davranış Becerileri

Sıra bekleme, paylaşma becerileri

Anaokuluna veya kreşe başlamadan önce tüm oyuncakları evde tutulmuş çocuklar, okula başlarken çoğu çocukla oyuncak ve malzemeleri paylaşmak zorunda kalır. Dikkat köşesinde oynamak, bahçede kaymak, sallanmak gibi çoğu durumda, sırasını beklemek zorundadır. Okulda karşılaştıkları sorunları en aza indirgemek için çocukların basit ama önemli sosyal becerileri sırayla paylaşma ve bekleme gibi deneyimleyebilecekleri bir ortam yaratır. Bu, ailelerinden sonra sosyal çevreye ilk kez katılmalarıdır. Akranlarıyla birlikte olurlar ve çocuğunuzun lego veya bulmaca gibi bir oyun oynamasına izin verir ve onlara paylaşma deneyimini yaşama şansı verir. Ailenizle evde masa oyunları oynamak bu becerileri destekleyecektir ve kalabalık bir gece parkına gitmek, okula başlamadan önce ihtiyacınız olan sosyal becerileri desteklemenin en iyi yoludur.

Anaokulu Dönemi Davranış Becerileri

Başka Çocukların Varlığına Tahammül Ederek Otoritenin Farkında Olma

Anaokulu sınıflarında ortalama 20 öğrenci vardır. Okula yeni başlayan çocuklar, bu ortamda ilgi ve zamanın diğer çocuklarla paylaşılacağını anlamalıdır. Çocuklar parmaklarını her kaldırdıklarında konuşmamaya alışmalı ve sabırla beklemeyi öğreneceklerdir. Çocuğunuz ortak ilgi alanlarının olduğu bir grup ortamına alışır. Ona verilen değer azalmamakla birlikte tek çocuk ilgi odağı olmayacaktır. Anaokulu ve kreş öğrencileri, yetişkinlerden veya akranlarından öğrenebileceklerini, okuldaki yetişkinleri dinleyebileceklerini ve başkalarına saygı duyabileceklerini öğrenmelidir. Bu beceriyi geliştirmek için lütfen çocuğunuzun kendi yaşı, kendisinden büyük veya küçük çocuklar ve farklı yetişkinlerle iletişim kurabileceği bir ortam hazırlayın. Ortak kurallar koyun ve bu kurallara ailedeki herkesin uymasını sağlayın. Bir sorun varsa, bir yetişkinden evde bir karar vermesini ve onu uygulamasını isteyin.

Anaokulu Dönemi Davranış Becerileri

Ebeveynden Ayrı Kalabilmeyi Öğrenmek

Çoğu çocuk, okulun ilk gününde aile üyelerinden ayrılma kaygısı hissedebilir. Yeni ortamın heyecanını ilk gün keşfetmeyen ve ayrılık sürecinin farkında olmayan çocuklar birkaç hafta sonra okula gitmeyi reddedebilir. Ancak ebeveyn olarak bu süreci basitleştirebilirsiniz. Çocuğunuzu okuldan sonra veya okul otobüsü ile kapıda alabileceğinizi temin ederek bu sürece başlayabilirsiniz. Çocuğu bu süreç hakkında okul başlamadan önce bilgilendirin ve çocukla tanışan öğretmen çocuğun okula gitme fikrine alışmasına izin verecektir. Elbette, en iyi yolun hızlı bir şekilde veda etmek olduğunu bilmelisiniz. Bilimsel çalışmalara göre okul kapısında hızla kucaklaşan veliler tarafından ayrılırken "güle güle, okuldan sonra görüşürüz, iyi günler" ifadesinin okul için daha uygun olduğunu kanıtlandı. Çocukların ebeveynlerini okul kapısında sınıfın kapısında bekletmeleri zordur. Çocuğunuzun hissetmesi ve emin olması gereken tek şey, okula ve öğretmenlere olan güveninizi bilmektir. Çocuğunuz yanınızda olmadığı zamanlarda da mutlu ve güvende olarak bunu çocuğuna hissettirmeniz önemlidir.