Anaokulu Etkinlikleri Nelerdir

Anaokulu Etkinlikleri Nelerdir

izmiregitimkurumlari - 20 Nisan 2021 Salı

Anaokulu çocukların okul hayatına ilk adımı attıkları eğitim kurumlarıdır. İster devlet okulu olsun isterse özel bir kurum olsun mutlaka anaokulu ortamlarında çocukların gelişimini destekleyen birçok aktivite gerçekleştirilmektedir. Anaokulu öğretmeni bu süreçte çocuklar için en önemli kişidir ve çeşitli etkinliklerle çocukların gelişimini en iyi şekilde desteklemektedir. Üniversitelerin 4 yıllık fakültelerinden mezun olan bu kişiler her türlü mesleki konuda kendilerini en iyi şekilde yetiştirmiş kişilerdir.

Anaokulu eğitimi alacak olan çocukların katılacağı birçok etkinlik bulunmaktadır. Sınıf içi ve sınıf dışı etkinlikler yanında milli bayramlarda da çeşitli aktiviteler düzenlenir. Bu aktivitelerde öğrenciler son derece eğlenceli bir ortamda hem eğlenebilir hem de öğrenme fırsatı yakalayabilir. Farklı anaokulu etkinlikleri şu şekilde sıralanabilir:

Geometrik Şekilleri Öğreten Anaokulu Etkinliği

Anaokulu etkinlikleri kolay olanlar içerisinde birçok farklı seçenek vardır. Bunlardan birisi de geometrik şekilleri öğreten anaokulu etkinliği oluyor. Son derece eğlenceli olan bu aktivite sırasında çocuklar çok kolay bir şekilde tüm geometrik şekilleri kolaylıkla öğrenebiliyor. Çocukların keyifli zaman geçirebilmelerine olanak tanıyan bu anaokulu etkinlikleri öğrenme sürecini de kolaylaştırmaktadır.

Keşfetme ve eğlence imkânını bir arada sunan bu şekiller sayesinde çocukların ince motor becerileri de çok hızlı bir şekilde gelişme gösterebilmektedir. Matematik ile bağlantılı olan bu şekilleri çocuklar hızlı bir şekilde öğrenebiliyor ve okul döneminde karşılaştıklarında da herhangi bir zorluk yaşamıyorlar. 

Anaokulu Etkinlikleri Nelerdir

Bitki Yetiştirme Anaokulu Etkinlikleri

Çocukların eğlenerek yapacakları etkinliklerden birisi de bitki yetiştirme etkinlikleridir. Bu etkinlik sayesinde hem bitkilerin nasıl büyüğünü görebilecek hem de bir bitkinin ya da canlının sorumluluğunu üstlenecektir. Özgüven duygusunun gelişmesine son derece faydalı olan bu etkinlik sayesinde çocuklar için minik birer bahçıvan olarak kendi bitkilerini yetiştirmeye başlayacaktır.

Bitki yetiştirme etkinlikleri sırasında son derece küçük alanlar kullanılmaktadır. Minik bir yumurta kabuğu içerisinde birkaç nohut tanesi dahi yetiştirilebilmektedir. Böyle bir etkinlik için yumurta kabuğu, nemli pamuk, kuru baklagil yeterli olmaktadır.

Kağıt Katlama Anaokulu Etkinlikleri

Kağıt katlama etkinlikleri hemen her anaokulu öğrencisinin seveceği türden etkinliklerdir. Bu etkinlikler çocukların el becerilerinin gelişmesinde son derece etkilidir. Özel günlere uygun bir konsepte çocukların çeşitli desenler ortaya çıkarması sağlanıyor. Kağıtlardan çiçekler yaparak eğlenceli bir zaman geçirmeleri sağlanmaktadır.

Bu etkinlik için ihtiyaç duyulan tek şey renkli kartonlar ve makastır. Çiçekler hangi renkte yapılacak ise o renklerde fon kartonlar bulundurulmalıdır. Sonrasında kartonları şerit halinde keserek çiçeklerin yaprakları yapılır ve çiçeklerin gövdeleri ile birlikte birleştirilerek güzel bir görünüm ortaya çıkarılır.

Anaokulu Bilmece Etkinlikleri

Anaokulu bilmeceleri çocukların severek oynadığı oyunlar arasındadır. Onların yaş durumuna göre bu bilmeceler sorulur ve yanıtın bulması beklenir. Sınıfça oynanan bir oyun olduğu için çocukların sosyalleşmesi, özgüvenlerinin artması, kalabalık karşısında söz alma cesaretinin gelişmesini sağlayan etkinliklerden biridir.