Anaokulu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Kriterler

izmiregitimkurumlari - 6 Eylül 2021 Pazartesi

Anaokulu seçiminde dikkat edilmesi gereken kriterler bulunmaktadır. Tüm bunları değerlendirerek ve sıkı bir araştırma yaparak karar vermelisiniz. Bunun için okulların başlamasından 1-2 ay önce araştırmalarınızı yapabilirsiniz. Bu sayede geniş bir zaman aralığında çocuğunuz ve aileniz için en iyi seçimi yapma şansınız olacaktır.

Ulaşım

Anaokulu seçiminde dikkat edilmesi gereken kriterler arasında oldukça önemli bir yeri olan ulaşım konusunda eşiniz ve siz çalışıyorsanız daha da dikkat etmelisiniz. Hem eşinizin hem de sizin çalışmanız halinde iş saatlerinize göre çocuğunuzu nasıl okula bırakacağınızı hesap etmelisiniz.

Bunun için evinize uzaklık olarak hangi konumda bulunan anaokullarına yazdırabileceğinizi düşünerek listenizdeki anaokulları sayısını azaltabilirsiniz. Bazı okullarda servis imkanı da bulunmaktadır. bunu da araştırabilirsiniz.

Etkinlikler

Okulun ne gibi etkinliklerinin olduğu anaokulu döneminde çok önemlidir. Çocuğunuzun şimdiye kadarki gözlemlediğiniz bazı yeteneklerini geliştirmesini sağlamak amacı ile onu özel etkinliklerin bulunduğu bir anaokuluna gönderebilirsiniz.

Örnek olarak gideceği yerde müzik etkinlikleri, yüzme gibi faaliyetler olup olmadığına bakabilirsiniz.

Öğrenci Sayısı

Anaokulu seçiminde dikkat edilmesi gereken kriterler arasında yer alan durumlardan biri de çocuğunuzu göndereceğiniz anaokulunun sınıf kontenjanının ne kadar olduğudur. Dönem ortasında öğrenci alıp almadıklarını da mutlaka öğrenmelisiniz.

Çok fazla sınıfta öğrencinin olması öğretmenin çocuklarla yeterince ilgilenememesine neden olacağı için bu kritere çocuğunuzun daha iyi bir eğitim alabilmesi için dikkat etmelisiniz.

Psikolog veya Pedagog Danışmanlık Hizmeti

Psikolog veya pedagog danışmanlık hizmetinin olup olmadığı da anaokulu seçiminde önemli olan noktalar arasında yer almaktadır. Çocukların mental gelişimlerinin uzmanlar tarafından izlenmesi onların gelecekteki mesleki eğilimlerinin belirlenmesinde ve sizin bu konuda çocuğunuza destek olmanıza oldukça katkı sağlar.

Bunun yanı sıra eğer çocuğunuzda herhangi bir ruhsal problem varsa bunu erkenden fark edip hemen tedavi olma şansını da yakalayabilirsiniz.

Tuvalet Yardımı

Anaokulu seçiminde dikkat edilmesi gereken kriterler konusunda tuvalet yardımı da büyük ölçüde önemlidir. Çocukların belli saatlerde tuvalete çıkarılması, sınıf ablalarının onlara bu konuda destek olmaları gibi noktalar önem arz etmektedir.

Okul Saatleri

Bazı anaokulu programları sabah, bazıları öğleden sonra, bazıları iki öğün bazıları ise akşam saatlerinde yapılmaktadır. Eşinizin ve kendinizin iş saatlerine göre çocuğunuzun evde yalnız kalmayacağı şekilde programı ayarlayabilirsiniz.

Okul Ücretleri

Anaokulu seçiminde dikkat edilmesi gereken kriterler arasında okul ücretleri konusu da yer alır. Ekonomik bütçenizi zorlamayacak şekilde seçebileceğiniz en iyi okulu seçmelisiniz. Bazı okullarda farklı taksit imkanları bulunmaktadır. Bunlar hakkında idare ile görüşmeyi unutmamalısınız.

Eğitim Modeli

Her anaokulunda farklı bir eğitim modeli benimsenmiş olabilir. Bu eğitim modelleri konusunda mutlaka araştırma yapmalısınız. Bazıları çocukların katı disiplin almasını sağlarken bazıları çocukların akademik başarısına bazıları ise hayattaki kişilik gelişimine odaklanır. Bunların hangisinin çocuğunuz için iyi olacağına anne ve babası olarak karar verip okullarla görüşme yaparak bu konuda danışmanlık hizmeti almalısınız.

Bu sayede hangi anaokulu eğitim modelinin ne gibi avantajları ve eksik yönleri var direkt kendilerinden öğrenebilirsiniz ve buna göre daha kolay seçim yapabilirsiniz.

Güvenlik

Bazı okullarda sıkı güvenlik önlemleri alınmıştır. Kapıda güvenlik birimi bulunur ve giren çıkan herkes kontrol edilir. Bu tür bir anaokulunu seçerek çocuğunuzun güvende olduğundan emin olabilirsiniz.

Yemek Programı

Bazı anaokullarında çocukların sağlıklı ve düzenli beslenme alışkanlığı kazanmasına önem verilmektedir. Bu tamamen benimsenmiş olan eğitim modeli ile ilgili bir durumdur. Bazı anaokullarında yemeklere ücret ödemeniz gerekir ve yemekler anlaşmalı olunan yemek şirketinden gelecektir.

Bazı okullarda ise veliler sırası ile yemek yapma işini üstlenmektedir. Bu durumda anne ve baba olarak bu işi üstlenecek vaktinizin olup olmadığı ve bu konuda neler yapabileceğinizi mutlaka çocuğunuzu henüz kayıt ettirmeden bilgi sahibi olmalısınız.

Anaokulu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Kriterler Neden Önemli?

Anaokulu seçiminde dikkat edilmesi gereken kriterler konusuna dikkat ettiğiniz zaman sizi doğru anaokulu seçimine götürecek olan yolu keşfedebilirsiniz. Ancak buna dikkat etmeden rastgele bir seçim yaptığınız zaman çocuğunuz çok verimli geçirebileceği bu dönemde alabileceği ona hayatı boyunca faydası dokunacak olan eğitimleri almaktan mahrum kalacaktır.

Örnek olarak müzik yeteneği olan ve sudan korkan bir çocuğu yüzme aktivitesi ile çocuklara spor disiplini aşılamayı benimseyen bir anaokuluna göndermek onun hem potansiyelini öldürebilir hem de kendi yeteneklerini geliştirememesine yol açabilir.