Anaokulu ve Kreş Arasındaki Farklar Nelerdir?

Anaokulu ve Kreş Arasındaki Farklar Nelerdir?

izmiregitimkurumlari - 29 Temmuz 2021 Perşembe

Kreş, anaokulu, gündüz bakım evi gibi kavramları eğer çocuğunuz varsa mutlaka duymuşsunuzdur. Peki, anaokulu ve kreş arasındaki farklar nelerdir? Bunlar hangi noktalarda birbirlerinden ayrılan kavramlardır?

Anaokulu

Anaokulu okul öncesi dönemde olan 2-6 yaş aralığındaki çocukların gelecekteki alacakları ilkokul eğitimine hazırlanmalarını sağlayan eğitim kurumlarını ifade etmektedir.

Kreş

Kreşler Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olarak hizmet verirler. Burada yer alan çocuklar 0-2 yaş aralığındaki gruptur.

Gündüz Bakım Evi

Gündüz bakım evleri de kreşler gibi Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlıdır. Müfredatlarını Milli Eğitim Bakanlığı belirlemektedir.

Burada kalan çocuklar da 25-66 ay aralığındaki yaş grubudur. Sosyal hizmet uzmanları bu kurumları denetlerler. 

Anaokulu ve Kreş Arasındaki Farklar Nelerdir?

Anaokulu ve Kreş Arasındaki Farklar

Anaokulu ve kreşler sıklıkla birbirlerine karıştırılan kavramlar olduklarından aileler çocuklarını hangisine göndermeleri gerektiği konusunda kararsızlık ve bilgi eksikliği yaşayabilirler.

  • İlk olarak çocuğunuzun hangi kurum içerisinde eğitim alması gerektiği yaş grubu ile alakalı bir durumdur.
  • Çocuğunuz eğer 2 yaşından küçük ise kreş, 2 yaşından büyük 7 yaşından küçük ise de anaokuluna gönderilmesi gerekmektedir.
  • Anaokulunda çocuklar bilgi alırlar ve ilköğretime hazırlık sürecinden geçerler. Bu dönem içerisinde kalem tutma becerilerinin geliştirilmesi, sayılar, şekiller, renkler, haftanın günleri gibi temel hazırlık bilgilerini alırlar.
  • Kreşlerde ise çocuklar zihinsel becerileri geliştirme, eğlenceli etkinlikler, bedensel gelişimlerinin sağlanacağı oyunlar gibi etkinliklerde bulunurlar.

Her iki kurumda da kendilerini ifade edebilme, sosyalleşme, özgür düşünme, özgün davranma gibi yetenekleri kazandırmak için bu kurumlarda çalışan eğitimciler ellerinden geleni yapacaklardır.