Anaokulu ve Kreşlerin Çocukları Sosyalleşmesine Etkileri

Anaokulu ve Kreşlerin Çocukları Sosyalleşmesine Etkileri

izmiregitimkurumlari - 6 Nisan 2021 Salı

Günümüzde birçok çocuk doğumundan okula başlama dönemine kadar dış dünyaya kapalı bir şekilde büyümektedir. Apartman dairelerinde yeterli arkadaş ortamlarının bulunmaması ve aileden başka kişileri sıklıkla görmemesi dış dünyadan kopuk yetişmelerine neden olabiliyor. Bununla birlikte çalışan anne ve babaların da yeterli vakti bu süreçte çocuklarına ayıramıyor olmaları iletişimde kopukluklar meydana getirebiliyor.

Böyle durumlarda ilkokul çağı gelen çocuklar yeteri kadar sosyalleşmediklerinden kalabalık bir çevreye girdiklerinde çevrelerini yadırgayabiliyorlar. Ancak ilkokul yaşına gelmeden öce kreş ortamında sosyalleşen çocuklar okula daha iyi adapte olabiliyorlar. Farklı bir çevreye giren ve kendi yaşıtları ile iletişim kurabilen çocuklar okul ortamlarına daha kolay bir şekilde adapte olabilirler.

Kreş Eğitimi Neden Önemlidir?

0-6 yaş dönemi çocukların hem duygusal hem bedensel hem de sosyal açıdan hızlı gelişme gösterdikleri bir dönemdir. Bu dönem çocuklarda öğrenme faaliyetlerinin en yoğun olduğu zaman dilimidir. Özellikle beyin fonksiyonları 0-4 yaş arasında ciddi anlamda bir gelişme göstermektedir. Bu dönemde çocukların aldıkları her eğitim ve yeni deneyim gelecekte ki eğitim hayatlarını etkilemektedir.

Okul öncesi eğitim sayesinde çocukların hem sosyal hem de duygusal becerileri desteklenebilmektedir. Bu dönemde sağlıklı bir şekilde eğitim aldıklarında çocuklar yetişkinlik dönemlerinde de üretici ve verimli birer birey olacaklardır. Gelecekteki başarı düzeylerinde çocukların okul öncesi dönemlerinde almış oldukları eğitimlerin büyük bir önemi bulunmaktadır. Kreş eğitimi alan her çocuk hem beslenme hem de bedensel gelişim açısından daha normal bir gelişme gösterebilir. 

Anaokulu ve Kreşlerin Çocukları Sosyalleşmesine Etkileri

Okul Öncesi Eğitim İçin İdeal Yaş

Okul öncesi eğitim döneminde çocuklar için ideal yaş genel olarak 3-4 yaşlarıdır. Bu dönemde çocukların öğrenme becerileri oldukça iyidir. Ancak anaokuluna başlamak için mutlaka çocukların gelişim düzeylerine bakmak gerekiyor.

Çocukların anaokuluna başlayabilmesi için mutlaka günlük temizlik alışkanlığını kazanmış olması ve tuvalet eğitimini almış olması gereklidir. Bu tarz becerilere sahip olan çocuklar kreş eğitimi alabilirler. Kreş ortamlarında çocuklara birçok farklı alanda eğitimler verilmektedir. Ancak en önemli eğitimleri genel olarak sosyalleşme üzerinedir.

Kreş eğitimleri sürecinde hem dans dersleri hem de yaratıcı drama dersleri çocukların sanatsal anlamda gelişmesine katkı sağlarken günün birçok kısmında yeni beceriler edinebiliyorlar. Çocukların fiziksel gelişimlerini destekleyen farklı fiziksel aktiviteler yapılmaktadır. Zekâ oyunları ve farklı etkinlik atölyeleri ile her çocuk keyifli zaman geçirme şansı buluyor. Özellikle çalışan anne ve babalar açısından da kreşler son derece güvenli ortamları nedeni ile tercih edilmektedir.