Anaokulu ve Kreşlerin Önemi ve Faydaları

Anaokulu ve Kreşlerin Önemi ve Faydaları

izmiregitimkurumlari - 31 Ocak 2021 Pazar

Genel olarak okul öncesi eğitimler çocuğu duygusal, sosyal, fiziksel ve bilişsel olarak hayata hazırlar. Çocuğumu neden anaokuluna veya kreşe göndermeliyim diye düşünüyorsanız bu makale tam size göre. Bu soruyu soruyorsanız şundan emin olmalısınız ki anaokulu çocuğunuzun kalan yaşamını daha kaliteli sürmesi için olmazsa olmaz diyebiliriz. İyi bir izmir özel anaokulu veya kreşi ile çocuğunuzun kaliteli bir eğitim almasını sağlayabilirsiniz.

Anaokulunun en önemli faydası diyebileceğimiz şey çocuğun anaokulunda evdeki rolü ile yani “çocuk” rolü ile bulunmamasıdır. Evde çocuk kendini dokunulmaz olarak görür çünkü ebeveynlerin göz bebeğidir. Ev çocuğun kendi alanıdır ve özellikle tek çocuk ise ev kuralları maalesef çocuğa göre esneme gösterir. Beslenme alışkanlıkları çocuğa göre düzenlenir, paylaşımları yoktur ve oyunları tektir. Bu nedenle izmir özel anaokulu ve kreşi çocuğa; beden farkındalığı, duygusal hazırlanma, bilişsel hazırlanma ve sosyallik kazandırır.

Anaokulu ve Kreşlerin Önemi ve Faydaları

Sosyalleşme Hazırlıkları

Çocuk anaokuluna başladığı andan itibaren orada artık bir birey olduğunu hisseder. Annesinin bir tanesi olmaktan çıkar ve başka çocukların olduğunu anlar. Artık kendisi ile aynı konumda 15 öğrenci içindedir. Bütün bu faktörler onu sosyalleşmeye itecektir ve sosyalleşmeyi ona öğretecektir. Yeni kişilerle tanışarak iletişime geçmek onun için bambaşka bir deneyim olacaktır. Öğretici olan bu deneyimdir. Oyuncaklarını paylaşmayı, başkalarını dinlemeyi, karşılaştığı sorunlara çözüm bulmayı, kendini ifade edebilmeyi hepsinden önemlisi yardım almayı ve yardım etmeyi öğrenir. İşbirliği yapma yetisi gelişir.

Bu deneyimleri dünyanın en eğitimli ebeveynleri dahi bir çocuğa aktarması ve deneyimlemesini sağlaması mümkün değildir. Erken yaşta sosyalleşme becerisi gelişen bir çocuğun ileride karşılaşacağı her sorunu çözmesinde büyük destek sağlar. Bu nedenle çocuk için anaokulu ve kreş gereklidir.

Bilişsel Hazırlık

Anaokulları ve kreşler sadece sosyalleşmeyi sağlamazlar, bunun yanı sıra çocuğun zihinsel gelişimine olumlu katkı sağlarlar. Akademik becerilerinin gelişmesi için anaokullarında yapılan sınıflama, eşleşme, temel matematik becerileri gibi aktiviteler çocuğunuzu okul hayatına hazırlar. Bu becerilerin evde kazanılması da mümkündür ancak düzenli ve belirli saatlerde olması her zaman mümkün olmuyor. 

Daha önce söylediğim gibi bunun yanında çocuğun kendisi gibi çocuklarla beraber öğrenme deneyimini evinizde sağlayamazsınız. Ayrıca şunu unutmamak gerekir ki çocuklar birbirinden etkilenerek öğrenir.

Anaokulu ve Kreşlerin Önemi ve Faydaları

Duygusal Hazırlık

Anaokulunun çocuklara kattığı en önemli faydalardan biridir duygusal hazırlık. İlk olarak çocuğu duygusal açıdan okul hayatına ve düzenine alıştırır. İkinci ve önemlisi yetişkin tarafından gösterilen ilgiyi yaşıtları ile paylaşmayı öğrenirler. Bu unsur çocuğa duygusal olgunluk kazandırıyor.

Beden Farkındalığı Kazanmak

Anaokulunun bir diğer faydası ise çocuğun beden farkındalığı kazanmasını sağlamaktır. Çocuk yaşta yapılan fiziksel faaliyetler çocukların hareket koordinasyonu, beden disiplini yani çocuğun bedenini tanımasını sağlar. Bu çocuğun büyümesinde kas gelişimini ve çocuğun ilerde sahip olacağı hayata bakış açısını büyük ölçüde etkiler.

Sonuç olarak çocuğum anaokuluna gitmeli mi? Sorusunun cevabı kesinlikle “evet” olmalı. Özet olarak faydalarını maddeler halinde sıralamak gerekirse:

  • Çocukların yaşıtları ile bir arada sosyalleşmeleri ve düzenli öğrenme alışkanlığı kazanmaları.
  • Bir arada yaşamanın gerektirdiği kurallar ve sınırlar bütününü öğrenmeleri
  • Beden farkındalığı kazanmaları.
  • Kendilerini ifade etme becerilerinin gelişmesi.
  • Düzenli beslenme alışkanlıkları.
  • Öz bakım yani kendine yetebilme becerilerinin yükselmesi
  • Okuma yazmaya hazırlık
  • Toplumsal yaşama dair beceri ve bilgi kazanılması bundan da ötesi deneyimlenmesi.