Anaokuluna Gitmeden İlkokula Başlamak

Anaokuluna Gitmeden İlkokula Başlamak

izmiregitimkurumlari - 3 Eylül 2021 Cuma

Anaokuluna gitmeden ilkokula başlamak çocukların bazı problemler ile eğitim hayatında karşılaşması ve bunlara aşina olmamasından kaynaklı birtakım zorlanmalara yol açabilir.

Anaokulu Okulu Sevdirir

Örnek olarak anaokuluna giden bireyler okul hayatına daha alışkındır ve burada sosyalleşmenin ailesinden uzak kalmak anlamına gelmediğini, bunun korkutucu olmadığını bilir.

İlk gün yaşanılan okula adaptasyon sürecinde çocuklar sıkıntı çekebilmektedir. İlk defa evlerinden ayrılmak onlara zor gelecektir. Bunu anaokulu döneminde aşmış olmak bir sonraki yıl çocuğun derslerine daha kolay bir şekilde adapte olmasını sağlamaktadır.

Anaokulu çocuklara okulu ve eğitimi sevdirir.

Anaokuluna Gitmeden İlkokula Başlamak

El Kasları Gelişimi

Çocukların el kaslarının gelişmesi ve rahatça kalem tutabilmeleri için anaokulunda pek çok alıştırma yapılmaktadır. Aynı zamanda cetvel kullanma, makas kullanma, resim yapma gibi çocukların farklı el becerilerini de geliştirmek adına etkinlikler düzenlenir.

Bu nedenle anaokuluna giden çocuklar birinci sınıfa başladıklarında yazı yazmaya anaokuluna gitmeyen çocuklara göre çok daha kısa sürede adapte olacaktır.

Anaokuluna Gitmeden İlkokula Başlamak

Dinleme Yetisi

Anaokuluna gitmeden ilkokula başlamak çocukların dinleme yetisini henüz kazanmadıkları için öğretmenlerini dinlemekte ve dikkatlerini toplamakta zorlanmalarına neden olabilir.

Yetişkinler okulda nasıl davranması gerektiğini, öğretmenini nasıl dinlemesi gerektiğini, öğretmeninin ağzından çıkanların not şeklinde saklanmasını vb. çok iyi bilir. Ancak çocuklar anaokuluna gitmeden direkt olarak ilkokula başladıklarında henüz nasıl bir ortamda olduklarını, ne yapmaları gerektiğini bilemez.

Burada öğretmenleri rehber olarak onları neleri yazmaları gerektiğini, ödevlerini nasıl yapması gerektiğini vb. açıklayacaktır. Ancak anaokuluna gitmiş bir çocuk bunların ne demek olduğunu kısa sürede kavrarken anaokuluna gitmemiş bir çocuk birkaç ay bu tür yeteneklerini oturtmakta zorlanabilir.

Anaokuluna Gitmeden İlkokula Başlamak

Temel Bilgiler

Anaokulunda çocuklar sayı sayma, renkler, yabancı dil kelimeler gibi pek çok küçük yaşta edinmesi gereken temel bilgileri edinecektir. Bu da çocukların gerçek anlamda kendilerini küçük yaştan itibaren eğitebilme yeteneği verir.

Sorgulama, analitik düşünme, özgür olma ve özgün olma gibi pek çok fikir ve kişilik becerisini anaokulu öğretmenleri çocuklara kazandırırlar.

Bunun en önemli nedeni anaokulundaki müfredatın tamamen çocuğun gelişimine odaklanmasıdır. Ancak bundan sonraki alınan eğitimler daha çok ağırlıklı olarak akademik başarıya odaklanacaktır.

Anaokuluna Gitmeden İlkokula Başlamak Doğru mu?

Anaokuluna gitmeden ilkokula başlamak pek çok eğitimciye göre doğru değildir. Bu nedenle kesinlikle çocuklarınızı bütçenize göre özel ya da devlet kurumlarında yer alan anaokullarından birine göndermelisiniz.

Öncesinde sıkı bir araştırma yapmanız da önemlidir. Bunun için ilk olarak çocuğunuzu gözlemlemelisiniz. Çocuğunuzun ilgi alanları, becerileri ve bilgisi gibi konuları belirledikten sonra onun ihtiyaçlarını karşılayabilecek ve kendi sahip olduğu yeteneklerini geliştirebilecek bir anaokulu eğitim sistemi belirleyip kaydını yaptırmalısınız.

Örnek olarak çocuğunuzun müzikal yeteneği olduğunu fark ettiyseniz piyano eğitimi verilen bir anaokuluna göndererek yeteneğini geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz.