Çocuğu Kreşe Başlayan Ebeveynlere Önemli Öneriler

Çocuğu Kreşe Başlayan Ebeveynlere Önemli Öneriler

izmiregitimkurumlari - 20 Nisan 2021 Salı

Çocukların okul dönemi ile ilk tanışmaları genellikle kreş ortamı ile başlar. Eskiden kreşler yalnızca anne ve babaların çocuklarını bıraktığı güvenli mekânlar olarak görülürken günümüzün en önemli eğitim kurumları olarak kabul edilmektedir.

Okul öncesinde çocuklara birçok bilginin kreşlerde öğretilmesi ve okula hazır hale getirilmesi onların başarılarını %100 etkileyen önemli unsurlardan biridir. Aynı zamanda çocukların sosyalleşmesinde oldukça önemli etkileri olan kreş ve Anaokulu çocuklar için oldukça güvenli oyun ortamlarıdır. İlkokula başlamadan önce oyuna yeteri kadar duyan çocuklar ilkokulda alacakları eğitimlere daha iyi adapte olabilmektedir.

Bu süreçte ebeveynlerin bilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Kreş döneminde çocukların okula daha iyiye uyum sağlayabilmesi ve bu dönemden daha verimli bir şekilde ilkokula başlayan bilmeleri için mutlaka ebeveynlerin üzerine düşen görevleri yerine getirmesi gerekmektedir.

Okulun İlk Haftası

Çocuklarınız kreşe ya da anaokuluna başladıkları ilk hafta sınıftaki arkadaşlarına ve öğretmenlerine karşı yabancılık hissi duyabilir. Kreş yaşına kadar genellikle yalnızca sizinle ve akraba çevresi ile irtibat halinde olan çocuklar yeni girdikleri çevreye hızlı bir şekilde adapte olamayabilir. Böyle durumlarda ilk haftalarda sizin de çocuğunuzun yanında olmanız gerekmektedir.

Okulun ilk günlerinde hem heyecan hem de kaygı nedeniyle çocuklar kendi kişisel ihtiyaçlarını dile getiremeyebilirler. Bu süreçte sizler çocuklarınıza yakın bir mesafede olursanız kendilerini güvende hissedebilirler. Ancak bu okula oryantasyon sürecini çok fazla uzun tutmamak çocuğun okula adapte olması açısından büyük bir önem taşımaktadır.

Bunu sadece okulun ilk birkaç günü yapmanız ve sonrasında çocuğu kendi güvenli sınıfında bırakmanız gerekmektedir. Çocuklarınızın kendi arkadaşlarına uyum sağlayabilmesi için onu okula bıraktığınızda kısa bir veda ile sınıfına gitmesine izin verin.

Çocuğu Kreşe Başlayan Ebeveynlere Önemli Öneriler

Çocukların Okula Uygun Giyinmesine Özen Gösterin

Çocuklarınızı güzel giydirmek kreşe giderken her ebeveynin arzuladığı durumlardan biridir. Ancak çocukların kreş ortamında çok hareketli olacağını ve sürekli olarak oyun ve etkinlik içerisinde olacaklarını bilmeniz gerekmektedir.

Onların mutlaka etkinlik sırasında rahat edebileceği kıyafetler giymesine özen göstermelisiniz. Eğer güzel bir kıyafet giydiriyorsanız da mutlaka boya çalışması gibi etkinlikler yapılacaksa ona uygun önlük ya da yedek kıyafetler koymayı unutmamalısınız.

Etkinlik Malzemelerinin Tam Olmasına Özen Gösterin

Kreşlerde bazen çocukların yapacağı etkinlik malzemelerini ebeveynlerin temin etmesi gerekebilir. Böyle zamanlarda anaokulu öğretmeni tarafından verilen tüm etkinlik malzemelerinin eksiksiz olmasına özen göstermelisiniz.

Eksik olan bir malzeme çocuğunuzun ders ortamında konsantrasyonunun bozulmasına ve kendi çalışma grubundan uzaklaşmasına neden olabilir. Bu nedenle bir etkinlik çalışması yapılacaksa gerekirse çocukların öğretmeninden bizzat bilgi alarak malzemeleri temin etmelisiniz.

Ev Okul Arası İletişim

Kreş öğretmeni her gün çocukların iletişim defterine bir takım notlar yazarak bunları velilerin okumasını istemektedir. Bu nedenle çocuklarınız okuldan eve geldiğinde mutlaka iletişim defterine göz atmalı ve öğretmenden size bir not olup olmadığını kontrol etmelisiniz.