Çocuğun Zeka Gelişimine Katkı Sağlayan Oyunlar

Çocuğun Zeka Gelişimine Katkı Sağlayan Oyunlar

izmiregitimkurumlari - 5 Eylül 2021 Pazar

Çocuğunuz ile oyun oynamak hem onunla aranızda bağ kurmanıza yardımcı olur. Onun yaşına uygun ve doğru seçimler yaparak zeka gelişimini destekleyebilirsiniz. Çocuğun zeka gelişimine katkı sağlayan oyunlar her yaş grubu için birbirinden farklıdır. Bunları yaş aralığına göre uygulayarak farkı görebilirsiniz.

0-3 Aylık

Bu yaş grubundaki çocuğunuza canını yakmayacak şekilde onu gıdıklayarak, dokunarak, masaj yaparak, sevgi sözcükleri ile onu severek birkaç dakika birlikte oyun oynayabilirsiniz. Bir süre sonra oyundaki hareketleri yaptığınızda gülümsediğini ve sizin onunla oynamaya çalıştığınızı anladığını göreceksiniz.

3-6 Aylık

Bebeğinizin duyularını geliştirmek için onunla bu yaş aralığında farklı oyunlar oynayabilirsiniz. Vücuduna üfleme, rahatlatıcı kokuları koklatma, farklı dokulardaki kumaşları cildine değdirerek nasıl hissettiğini gözlemleme gibi oyunlar oynanabilir.

6-9 Aylık

Oyuncaklar ile birlikte oyun oynayabilir, iç içe geçen bloklardan bir şeyler inşa edebilirsiniz. Ayrıca bu yaş aralığına özel jumbo boyama kalemleri ve büyük resimler ile çocuğunuzun eğlenceli vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.

9-12 Aylık

Bu dönemde çocuklar bazı kelimeleri artık anlamaya başlayacaktır. Ona yüzündeki organları öğretebilir, dokunarak bunların ismini söyleyebilirsiniz.

1-2 yaş

Bu yaş aralığında çocuğunuza sayı saymayı, renklerin adını, bazı yabancı dil kelimeleri, dans etmeyi, yapboz yapmayı, boyama yapmayı, resim çizmeyi, şarkı söylemeyi öğretebilirsiniz.

Artık çocuğunuz rahatlıkla oyuncaklar ile oynayabildiği için zeka gelişimini destekleyen, yaratıcılığı geliştiren oyuncaklar ile zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Çocuğun Zeka Gelişimine Katkı Sağlayan Oyunlar Neden Önemli?

Çocuğunuz henüz küçük olduğu için ona cümlelerle bir şeyler anlatmak bir işe yaramayacaktır. Onun hoşuna giden oyunları yaşına göre kullanıp bir şeyler öğrenmesini, eğlenmesini sağlamak zeka gelişimine katkı sağlamaktadır.

Çocuğun zeka gelişimine katkı sağlayan oyunlar oynamak aynı zamanda onunla aranızdaki bağın ciddi anlamda güçlenmesini de sağlar. İlerleyen yaşlarda piyasada bulunan birbirinden farklı zeka geliştirici oyuncaklar alabilirsiniz.

Örnek olarak büyük çocuklar için robotik kodlamayı öğreten oyuncaklar oldukça popülerdir.