Çocukların Kreşe Huzurla Başlaması İçin 4 Önemli İpucu

Çocukların Kreşe Huzurla Başlaması İçin 4 Önemli İpucu

izmiregitimkurumlari - 12 Nisan 2021 Pazartesi

Günümüzde kreş eğitimi çocuklar için bir lüks en ziyade gereklilik haline gelmiştir. Küçük yaşlarda eğitim hayatına atılan çocuklar için kreşte öğrendikleri gelecek yaşamlarında son derece önemli bir temel oluşturma dönemidir. Başarılı bir kreş eğitimi alan her çocuk ilkokula daha iyi adapte olabilir ve öğrendiklerini çok daha iyi bir temel üzerine inşa edebilir.

Bu süreçte ebeveynlerin en çok üzerinde durduğu konulardan birisi de çocuklarının kreşe huzurla başlamasını sağlayabilmektir. Kreş yaşına gelene kadar çocuklar sürekli olarak aileleri ile birlikte yaşam sürdükleri için yeni bir ortama adapte olmakta büyük bir sorun yaşayabilirler.

Böyle durumlarda hem ebeveynlerin hem anaokulu öğretmeni ile kreş yönetiminin belli püf noktalara dikkat etmesi gerekmektedir. Çocukların kreşe daha iyi adaptasyon sağlayabilmesi için şu ipuçlarını göz önünde bulundurmak gereklidir.

Kreş Dönemine Önceden Detaylı Olarak Planlayın

Çocuğunuzun kreşe başlayacağı dönem önceden belli olduğu için mutlaka bu dönemin planlamasını iyi yapmanız gerekmektedir. Günümüzde kreş sayısı çocuk sayısına oranla az denebilecek bir miktardadır. Aynı zamanda çocuklarınızın güvenli ve iyi eğitim alabilecekleri bir ortamda bulunmaları da bu planlamaya dâhil edilmektedir. Bu süreçte işinizi son dakikaya bırakmayın ve çocuğunuzla birlikte farklı kreş ortamlarını gezerek onunda sevebileceği bir kurum seçin.

Çocukların Kreşe Huzurla Başlaması İçin 4 Önemli İpucu

Kreşteki Personellerle Oldukça İyi İlişkiler Kurun

Kreş ortamında yalnızca anaokulu öğretmeni ile olan ilişkilerinizi değil kreşteki tüm personellerle ilişkinizi iyi tutmanız gerekmektedir. Böylece çocuğunuz birçok kişi tarafından gözetim halinde olacaktır. Bununla birlikte sürekli olarak arayıp hakkında bilgi alabileceğiniz farklı farklı kişiler de olacaktır. İlişkilerinizi kişisel olarak geliştirmek zorunda olmasanız da mutlaka herkesle iletişim halinde olmanız gerekmektedir. Ancak çocuklarınızın problemleri ile ilgili olarak ilk görüşmemiz gereken kişinin kreş müdürü ya da direkt dersine giren öğretmen olduğunu bilmelisiniz.

Kreşe Alıştırma Dönemini Önceden Planlayın

Kreşe alıştırma dönemini mutlaka önceden planlamanız gerekmektedir. Çocuğunuz kreşte yalnız olarak derslere girebileceği seviyeye gelene kadar mutlaka onun yanında olmaya özen göstermelisiniz. Bununla birlikte Kreşi sevdirecek birçok etkinliğin olduğundan veya yeni yaşam biçiminin getirilerinden sık sık çocuklarınıza bahsetmemiz okula kolayca adapte olmasını sağlayacaktır.

Çocuklarınızın Özgüvenini Yükseltin

Çocuklarınızın mutlaka özgüvenlerinin yüksek olmasına özen göstermelisiniz. Birçok çocuk ailesinden ayrı kalmamak için ve yabancılarla aynı ortamda kalmanın korkusu nedeniyle kreşe kolay kolay alışamayabiliyorlar. Böyle zamanlarda çocuklarınızın özgüvenini yüksek tutmalı ve onların kreş ortamında çok daha mutlu olabileceklerinin bilincine varmasını sağlamalısınız. Anaokulu etkinlikleri ve oyunları konusunda çocukları bilgilendirmeli ve bu süreçte çok daha eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamalısınız. Özgüveni yüksek olan her çocuk eğitim hayatında çok daha başarılı olabilir. Özgüven ailede başlayan ve okul ortamındaki başarı ile devam eden önemli bir özelliktir.