Daha Fazla Kitap Okumak İçin Ne Yapmalıyım?

Daha Fazla Kitap Okumak İçin Ne Yapmalıyım?

izmiregitimkurumlari - 28 Ağustos 2021 Cumartesi

Kitap okumak özellikle eğitim öğretim yıllarını geride bırakmış olan yetişkinler için zor olabilmektedir. İşten arta kalan zamanda kendinizi geliştirmek adına daha fazla kitap okumak için ne yapmalıyım diye merak ediyorsanız bu yazı tam da size göre!

Zaman Yaratın!

Eğer işinize otobüs veya metro gibi toplu taşıma araçları ile gidiyorsanız o halde bu zamanları değerlendirmek adına kitap okuyabilirsiniz. Bu sayede hafta bazında baktığınızda ciddi bir şekilde kitap okuma eyleminizin ne kadar arttığını göreceksiniz.

Bu çok kısa bir zaman bile olsa birkaç sayfa bile ilerlemiş olmak kendinizi daha iyi hissetmenize ve günün stresinden uzaklaşmanıza yardımcı olacaktır. 

Daha Fazla Kitap Okumak İçin Ne Yapmalıyım?

Kitap Kulübüne Katılın

Kitap kulübüne katılmak daha fazla kitap okumak için ne yapmalıyım sorusuna verilebilecek en iyi yanıtlardan biridir. Eğer motivasyon eksikliği yaşıyorsanız ve güzel dostluklar kurarak birlikte kendinizi geliştirdiğiniz arkadaşlar arıyorsanız bu tam da sizin için!

Kitap kulüplerinde belirli bir süre olduğu için o zaman yaklaştıkça kendinizin ne kadar da okumaya zaman ayırmaya başladığını gördüğünde çok şaşıracaksınız.

Bunun için öyle zamanınız yoksa dışarı çıkmak zorunda da değilsiniz. Online kulüplerde birbirinden farklı şehirlerden insanları tanımak ve birlikte online toplantılar düzenlemek de son derece faydalı olacaktır.

Küçük Hedeflerle Başlamak

Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için ilk başlarda kendinize çok ağır dilde yazılmış kalın romanlardan almanıza gerek yok. Yetişkinler için yazılmış öyküler ve daha kısa romanlarla başlayabilirsiniz. Daha günümüz dilince yazılmış, sizi yormayacak kitapları tercih edebilirsiniz.

Günlük kısa kısa zamanlar ayırarak bunu zaman içerisinde arttırabilir ve dilediğiniz türde okumaya devam edebilirsiniz.

Uyku Öncesi

Uyumadan önce kitap okumak yapılan araştırmalara göre kişilerin stres seviyelerini daha da kontrol altında tutmaktadır. Bu sayede hem uykuya dalmayı hem de günün yorgunluğunu atmayı daha da kolaylaştırır.

Günümüzün en büyük problemlerinden birinin stres olduğunu düşünürsek bu gerçekten de harika bir zaman geçirme etkinliği!

Uyku öncesinde birkaç sayfa kitap okuyarak her gün bunu düzenli yaptığınızda normal zamanınızdan çok daha fazla okuduğunuzu fark edebilirsiniz.