Ders Çalışırken Zaman Yönetimi Nasıl Sağlanır?

Ders Çalışırken Zaman Yönetimi Nasıl Sağlanır?

izmiregitimkurumlari - 30 Temmuz 2021 Cuma

Ders çalışmaya başlamadan önce hepimiz hevesli iken hazırlıklardı, masa düzeniydi derken beş dakika sonra bu motivasyonu kaybedebiliyoruz. Bu durum aslında, ders çalışırken zaman yönetimi nasıl sağlanır, bilmemenizden ileri geliyor olabilir.

Öncelikle ders çalışmak konusundaki bakış açınız en önemli unsur. Neden çalıştığınızı kendinize sormalısınız bu ders çalışmak için motivasyon sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Sonrasında zaman yönetimi için harekete geçmelisiniz ki bu verimli bir çalışma olabilsin.

Ders Çalışırken Zaman Yönetimi

Ders çalışırken zaman yönetimi nasıl sağlanır, diye düşündüğünüzde aklınıza hiçbir şey gelmiyor olabilir ya da daha önce denediğiniz bazı tekniklerden verim alamamış olabilirsiniz.

Her birey farklı bir yapıya sahip olduğu için zaman yönetimini de aslında kendi yapısına uyarlayarak ele almalıdır.

Ders Çalışırken Zaman Yönetimi Nasıl Sağlanır?

Plan Yapmak

Herkes ders çalışmak için planlı programlı olmaktan söz eder. Ancak nasıl plan yapacağınızı ve buna uygun nasıl hareket edebileceğinizi bir türlü açıklamaz.

Plan yapmak için öncelikle kırtasiyeden çok keyif aldığınız bir planlayıcı satın alabilirsiniz. Ya da bir A4 kağıdı alın ve hemen listelemeye başlayın.

Öncelikle çalışmanız gereken konuları listelemelisiniz. Bu tüm yılı kapsayan ya da 4 yılınızın tamamını kapsayan bir liste olmalıdır. Tüm konuları bu şekilde ders ders ayırmalısınız.

Sonrasında bir haftalık, üç günlük, artık kendi yapınız ne kadarına müsait ise başarma duygusunu ve tamamlamış olma duygusunu hissetmek adına küçük konu listeleri yazmalısınız.

Bu konular konusunda kendinize katı davranmalısınız. Konuyu bitirmeden gün atlamamalısınız. Eğer bir gün öncesinin konusu sonraki günlere kalırsa bu ders çalışmak için motivasyon düşüklüğü yaşamanıza neden olabilir.

Diğer türlü sabır gösterdiğinizde ise etkili bir tatmin duygusu hissederek ilerlersiniz.

Pomodoro Tekniği

Pomodoro tekniğini evinizde okul hissi yaratmak için kullanabilirsiniz. Aralıklarla dinlenerek çalışmak sizi ciddi anlamda motive edecektir ve zihninizde yeni öğrendiklerinizi yerleştirmek için kendinize zaman tanımış olursunuz.

Bu teknik 40-45 dakika ders 5-10 dakika ara vermek ve bunu belli tekrarlarla yapmak şeklinde olmalıdır. Örnek vermemiz gerekirse:

40 dakika Matematik

5 dakika ara

40 dakika Matematik

5 dakika ara

40 dakika Matematik

30 dakika ara

40 dakika Türkçe gibi.

Bu şekilde süre vererek çalıştığınızda uzun aralar içerisinde kafa dağıtıcı, dinlendiğinizi hissettiğiniz aktiviteler de yapabilirsiniz. Örneğin öğle yemeği yiyip çok kısa videolar izleyebilirsiniz. Bunu bir teneffüs arası gibi düşünebilirsiniz.

Düzenli Bir Oda

Odanızın düzenli olması ders çalışmak için motivasyon arttırıcı etki gösterir. Dağınık bir ortamda bulunmak ders çalışmıyor olsanız bile ruh halinizi olumsuz etkileyecektir ve dikkat dağınıklığı yaşamanıza neden olabilir.

Bunu önlemek adına odanızı her daim düzenli tutmalı ve ders çalışmadan önce ufak dağınıklıkları toplamalısınız.

Ancak temizlik yapmak için ara verdiğiniz günler ya da ders sonrası dönemde bu işi yapmalısınız. Tüm odanızı baştan aşağı temizlemek bir süre sonra ders çalışmaya karşı yorgun hissetmenize neden olabilir.

Sağlık Beslenme ve Düzenli Uyku

Ders çalışmak için zihniniz ve bedeniniz dinç olmalıdır. Gireceğiniz sınav hangi saatte yapılacaksa vücudunuzu aylar öncesinden o saatlere adapte etmek çok doğru olacaktır.

Ancak eğer ki gece çalışmayı daha verimli buluyorsanız o halde kendinizi daha da erken alıştırmaya çalışmalısınız. Bu işi son aya bırakmak yaşadığınız stresi daha da arttırabilir ve ufak çaplı da olsa anksiyete yaşamanıza neden olabilir.

Ders çalışmadan önce zamanınızı iyi ayarlamak için atıştırmalıklardan da uzak durmalısınız. Beslenme düzeninizi iyi ayarlamalı ve belirli saat aralıklarında hafif yiyecekler tüketmelisiniz.

Çok sağlıksız beslenmek ruh halinizde dalgalanmalara neden olabilir. Bu da ders çalışmak için motivasyon eksikliği yaşamanıza yol açabilir.