Güvenli Bağlanma Nedir?

Güvenli Bağlanma Nedir?

izmiregitimkurumlari - 30 Temmuz 2021 Cuma

Anneler ve çocukları arasında, çocuğun bebeklik döneminde oluşan güven bağına güvenli bağlanma denilmektedir.

Bebekler belli bir yaşa gelene kadar annelerinin ve babalarının bakımına muhtaçtır. Bu dönemde bebeğinizin başarılı, sağlıklı, kendine yetebilen, sorumluluk bilincine sahip bir birey olması için gerekli eğitimleri de ona vermeniz önemlidir.

Bebeğinize bu eğitimleri verirken onun sizinle arasındaki güvenli bağlanma duygusuna da zarar vermemeli ve bunu bir dengede tutmalısınız. Bunun aşırıya kaçması da yetişkinlik döneminde çocuğunuzun size bağımlı bir birey olması onun için de sizin için de doğru olmayacaktır.

Güvenli Bağlanma Nedir?

Güvenli bağlanma, bebeği ile annesi arasındaki duygusal ağırlıklı olarak ortaya çıkmış güven hissidir. Bebekler annelerinin kokusunu çok iyi bilirler ve ona karşı istemsiz bir güven duyarlar.

Ağlayan bir bebeği annesinin kucağına aldığında ağlamayı bırakması onun annesi ile arasındaki güvenli bağlanmadan ileri gelmektedir.

Ancak bunun aşırıya kaçmaması ya da hiç oluşmaması bebeğe hem o an içinde bulunduğu zaman diliminde hem de yetişkinlik döneminde bazı problemlere neden olabilir.

Bu nedenle bebeğinize sorumluluk, kendi başına kalabilme, oyun oynarken yalnız kalabileceği gibi eğitimler vererek onu kendinize çok fazla bağlamadan bir denge kurmalısınız.

Örnek olarak çocukluk döneminde kız ve erkek çocuklar annelerinin yanında oyun oynamaya alıştıklarında kendi başlarına odalarında kalmaktan korkabilirler.

Arada sırada ona seslenerek kendi odasında oyun oynayabilmesini sağlamalısınız ki sizin varlığınızı hissederek hem güven duygusunu hissetsin hem de tek başına zaman geçirmenin aslında iyi bir şey olduğunu daha çocuk yaşta öğrenerek kendine yeterli bir yetişkin olabilsin. 

Güvenli Bağlanma Nedir?

Güvenli Bağlanma Nasıl Oluşturulur?

Anne ve bebek arasında en önemli bağlanma şekli orta karar güvenli bağlanmadır. Peki, güvenli bağlanma nasıl oluşturulur?

Ses Tonu

Anneler bebeklerine sıklıkla şarkı söylerler. Bunu yaparken sakin, orta kararlı bir ses tonu kullanmak bebeğinizi rahatlatacaktır. Elbette ki şarkı söylemenize ya da sesinizin güzel olmasına gerek yoktur.

Önemli olan ses tonunuzu sakin bir şekilde ayarlamaktır. Bebeğinizle konuşmanız, ona iyi şeylerden söz etmeniz, masal okumanız bile ona çok iyi gelecektir ve aranızda güvenli bağlanma duygusunu oluşturacaktır.

Jest ve Mimikler

Bebekler annelerinin yüz ifadelerini okurlar. Bu nedenle bebeğinize şefkat ve sevgi ile baktığınızda kendilerini iyi hissedeceklerdir ve streslerini götürecektir. Bu da aranızda güvenli bağlanma duygusunu oluşturmak için önemlidir.

Göz Teması

Göz teması kurmak insanın en doğal olarak yaptığı şeylerden biridir. Bebeğinize sevgi dolu gözlerle ve gülümseyerek baktığınızda da olumsuz duygularla baktığınızda da bunu hissedecektir ve sizdeki duygu hali ona yansıyacaktır. 

Güvenli Bağlanma Nedir?

Dokunma

Bebeğinize zaman zaman bebe yağı ile masajlar yapmak, onu bu şekilde uyutmak onu inanılmaz derecede rahatlatır ve sizinle arasındaki güvenli bağı arttıracaktır.

Ancak gündelik yaşamda da ona nasıl dokunduğunuz çok önemlidir. Bebekler kendilerine nasıl davranıldığını hisseder, fark ederler.