Hibrit Eğitim Modeli

Hibrit Eğitim Modeli

izmiregitimkurumlari - 30 Ekim 2021 Cumartesi

Hibrit kelime anlamı olarak melez anlamına gelmektedir ve Latince ‘Hybrida’ kelimesinden türemiştir. Ancak eğitim modeli olarak karma eğitim anlamı taşıyan hibrit eğitim modeli hem uzaktan eğitim hem de yüz yüze eğitimin bir arada verilmesi şeklinde oluşturulmuş bir tekniktir.

Korona virüs döneminde ülkemizde halk sağlığını korumak için uygulanmaya başlanan hibrit eğitim modeli hem normalleşme sürecinde hem kapanma sürecinde eğitimin devam ettirilebilmesi amacı ile uygulanmıştır.

Kapanma dönemlerinde uzaktan eğitim imkanı ile öğrenciler evlerinden akıllı telefon, tablet ve bilgisayarlardan derslere katılmışlardır. Bazı dönemlerde vakaların daha normal düzeylerde seyretmesi halinde maske ve mesafe kuralları çerçevesinde yüz yüze eğitim verilmiştir.


Korona Virüs Döneminde Eğitim

Pandemi nedeni ile yaşanan değişikliklerden biri de şüphesiz ki eğitim sistemimizde meydana gelmiştir. Salgının yaygınlaşma hızını önlemek için özellikle aşı öncesi dönemde ülkemizde çok sıkı tedbirler alınmıştır. Bunlardan biri de çocukların ve velilerin sağlığını önlemek adına çocukların evden eğitim almalarını sağlamak için yapılan değişiklikler olmuştur.

Milli Eğitim Bakanlığı önceden beridir var olan EBA sitesindeki yardımcı kaynakları düzenleyerek çocuklar için ek kaynak, testler oluşturulmuştur.

Özel uzaktan eğitim sistemlerinin kullanımı ile çocukların eğitimine ara vermeden, zaman kaybetmeden ve geri kalmadan eğitimlerine aynen milli eğitim müfredatında olduğu gibi devam edilmiştir.

Hibrit Eğitim

Hibrit eğitim denilince iki farklı eğitim türünün bir arada verilmesi kastedilmektedir. Pandemi öncesi dönemde üniversitelerde bulunan uzaktan eğitim ve örgün eğitim türleri pandemi döneminde anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise, örgün eğitim veren üniversiteler gibi eğitimin her alanına yayılmıştır.

Vakaların durumuna göre normal zamanda örgün eğitim veren kurumlar yüz yüze eğitime yeniden dönüş yapmıştır.

Normal zamanda uzaktan eğitim veren eğitim kurumları ise bu şekilde herhangi bir değişiklik olmadan eğitim vermeye devam etmişlerdir.

Aynı durum dil okulları, hazırlık kursları, ehliyet kursu, halk eğitim kursları gibi özel kurslar için de geçeli biçimde uygulanmıştır. Onlar da Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı işbirliği ile belirlenen hibrit eğitim modeline uygun şekilde hareket etmişlerdir.