Kreşlerde Çocuklar Ne Tür Eğitimler Alır?

Kreşlerde Çocuklar Ne Tür Eğitimler Alır?

izmiregitimkurumlari - 8 Nisan 2021 Perşembe

Okul öncesi eğitim çocukların ilköğretim öncesinde aldıkları bir eğitim türüdür. Çocuklar doğdukları andan itibaren kreş yaşına gelene kadar anne ve babaları tarafından eğitilirler. İlkokula başlayana kadar da kreş ortamlarında hem eğlenceli hem de faydalı eğitimler alırlar. Okul öncesi dönem 0-6 yaş arası dönemdir ve bu dönem çocukların hem bilişsel hem de fiziksel olarak en fazla gelişme gösterdikleri dönemdir.

Bu dönemde bir çocuğun alabileceği birçok önemli eğitim bulunmaktadır. Her yönden gelişebilmeleri için mutlaka ebeveynlerin gereken hassasiyeti göstermesi gerekmektedir. Birçok anne ve babanın hatası çocuklarının birçok eğitimi okulda alacaklarını düşünerek bu süreçte çocuklara yeteri ilgi göstermemektir.

Çocukların ilkokula başlama yaşı 7 olsa da bu yaşa gelene kadar her çocuğun hem bilişsel hem fiziksel hem de dil gelişimlerinin tamamlanması gerekmektedir. Bu süreçte anne ve babaya büyük bir görev düşer. Ancak çalışma hayatının yoğun hale gelmesi ve artık kadınların bu hayat içerisinde daha aktif olarak rol üstlenmesi çocuklarla yeteri kadar ilgilenememelerine neden olmaktadır. Bu süreçte de kreşler gereken tüm okul öncesi eğitimlerde profesyonel bazda destek sunmaktadır.

Kreş Eğitiminin Kazanımları Nelerdir?

Birçok ebeveynin merak ettiği sorulardan birisi de kreş eğitiminin kazanımları nelerdir sorusu oluyor. Bu eğitimler çocukların birçok yönden gelişmesine önemli katkılar sunmaktadır. En önemli kazanımlar arasında şunları saymak mümkündür:

·        Zihinsel açıdan gelişimleri desteklenir.

·        Hareketlerinde daha kontrollü olmayı öğrenir.

·        Topluluk içerisinde ki temel davranış kurallarını öğrenir.

·        Gelişim ihtiyaçları çok daha iyi bir şekilde karşılanır.

·        Sosyal ve psikolojik anlamda gelişme gösterirler.

·        Dil becerileri gelişir.

·        Problem çözmeyi ve takım oyuncusu olmayı öğrenirler.

·        Anne ve baba bağımlılığı azalarak bağımsızlık duygusu ile hareket etmeyi öğrenir.

·        Motor becerilerinin gelişmesi sağlanır ve fiziksel aktivitelerde daha aktif olur.

Kreşlerde Çocuklar Ne Tür Eğitimler Alır?

İlkokulda öğrenmeleri gereken temel becerileri de yine kreş ortamlarında rahatlıkla öğrenebilirler. Çocukların bu eğitimler sırasında kalem tutma, resim çizme ve daha birçok konuda beceri kazandığını söylemek de mümkün olmaktadır. Çünkü okul öncesi eğitimi sırasında çocuklar birden fazla alanda eğitimler almaktadırlar. Bu eğitimler onların sosyalleşebilmeleri açısından son derece önemlidir. Aynı zamanda gelecekte daha girişken ve sosyal birey olabilmeleri için de temel düzeyde ki eğitimlerdir.

Kreşlerde Verilen Eğitimler Nelerdir?

Kreş ortamlarında çocuklarınız için verilen eğitimler son derece eğlenceli olup aynı zamanda oldukça faydalı eğitimlerdir. Eğlenirken öğrenmeyi hedefleyen çocuklar için temel davranış kurallarından toplanma ve temizlik kurallarına kadar birçok alanda eğitimler verilmektedir. Bununla birlikte oyun saatleri gibi çocukların eğlenme saatlerine ayrılan zaman dilimleri de bulunmaktadır.

Serbest zaman etkinliklerinde çocuklar boyama çalışmaları yaparak hem renkleri tanır hem de resim kabiliyetlerini geliştirme imkânı elde ederler. Bununla birlikte geliştirici oyuncaklarla daha da zekâ düzeylerinin gelişmesi sağlanır. Zekâ oyunları eğitimleri yaş düzeylerine uygun olarak verilmektedir. Bunların yanında düzen ve temizlik alışkanlığı da kreş eğitimlerinin önemli bir parçasını oluşturmaktadır.