Mangala Oyunu

Mangala Oyunu

izmiregitimkurumlari - 30 Temmuz 2021 Cuma

Bir mantık oyunu olan mangala oyunu basit kurallar çerçevesinde oynanmaktadır. Oyuna daha başlamadan önce tıpkı satrançta olduğu gibi bir taktik belirlemek gerekmektedir.

Sonrasında da bu taktik devam ettirilir. Bu oyun içerisinde bazı kavramların simgeleştirildiği bilinmektedir.

4 farklı taş mevsimleri, 12 tane oyuk ayları ve sağ sol doğu batı olmak üzere simgeleştirilmiştir.

Mangala Oyunu Nedir?

Mangala oyunu nedir, diye baktığımızda bu bir taktiksel oyundur ama taktikler kuralları aşmayacak şekilde belirlenebilir.

Oyuncu sayısı 2 olan bu oyunda başlangıçta her iki bireyin de 24 tane taşı bulunmaktadır. Toplamda Mangala tahtasında da 12 tane oyuk bulunur.

Oyuncular bu oyukları 6-6 kendilerine göre seçerler. Seçim yaparken kurdukları stratejiyi de göz önünde bulundururlar.

Büyük oyuklar ise hazine olarak isimlendirilmektedir ve her iki oyuncunun da kendi hazinesi bulunmaktadır. Amacınız kendi hazinenizi doldurmak ve diğer oyuncunun hazinesini boşaltmak olmalıdır.

  • İlk olarak oyuncunun oyuk seçimi yapması beklenmektedir. Sonrasında bu oyuklara sahip olduğu 4 tane taşı dilediği şekilde bırakabilir.
  • Bırakılan taşlar oyuncunun kendi hazine kısmına denk gelirse hamle yapma durumu yine kendisindedir. Değilse de karşı tarafa geçecektir.
  • Eğer ki rakip oyuncuların oyuk bölgelerine atılan taşlar oyuğun içerisinde çift sayı halinde kalırsa o zaman tüm taşlar rakibin hazinesine girecektir.
  • Bunun dışında bir başka kural da oyuncunun kendi bölgesi içerisinde yer alan boş oyuklardan herhangi birine son taş olarak rakibinde bulunan bir taş girerse o zaman bunu kendi hazinesi içerisine alacaktır. 

İşte mangala oyununun kuralları bu şekildedir.