Montesorri Anaokulu Nedir?

Montesorri Anaokulu Nedir?

izmiregitimkurumlari - 2 Eylül 2021 Perşembe

Maria Montesorri tarafından özel olarak geliştirilen ve oldukça başarılı bir eğitim biçimini benimseyerek bu müfredat üzerinden işlem yapan Montesorri Anaokulu nedir?

Montesorri eğitim sistemi; farklı yaş gruplarından çocuklar birbirinden ayrılmadan, belli bir müfredata katı bir biçimde uyulmadan, eğitmenin sadece rehber olarak çocuklara yol gösterdiği ve çocukların kendi yaratıcıklarını kullanarak öğrendikleri özel bir eğitim tekniğidir.

Bu eğitim tekniği üzerinde çok sayıda bilimsel araştırma mevcuttur ve gerçekten de doğru bir şekilde uygulandığı sürece inanılmaz etkili olan bir tekniktir.

Montesorri anaokulu eğitimi alan çocuklar kendi ilgi alanlarına uygun biçimde bireysel becerilerini kullanarak bilgileri öğrenirler. Bu bakımdan incelendiğinde bunun özgür bir eğitim bilimi olduğu anlaşılmaktadır.

Bu eğitim tekniğinin bilinen en önemli özelliği çocukları kendi kendilerine yetebilen, kendi ayakları üzerinde durabilen ve kendi kişiliğini oluşturmuş bireyler olarak yetiştirmeyi amaçlamasıdır. Bunun için çocukların eğitmenler tarafından iyi bir şekilde gözlemlenmesi ve doğru eğitim materyallerinin ona sunulması çok önemlidir.

Montesorri Eğitimin Amacı

Küçük yaşlarda olan bireylerin kişiliğini inşa etmeleri için sahip oldukları zaman dilimi çok değerlidir ve tüm hayatları boyunca karar verme mekanizması, ahlaklı bir birey olmaları gibi konular bu dönemde aldıkları eğitime göre şekillenmektedir.

Montessorri eğitimin amacı çocukların özgür bir şekilde, katı müfredat kuralları ile kendi kişilikleri baskılanmadan kendilerini keşfedebilmeleri ve hayatta başarılı bireyler olabilmeleridir.

Çocukların zaman zaman ‘kendim yapmam için bana yardım eder misiniz’ şeklinde sorular sorarak kendi benliğinden kopmadan yardım isteyebilmelerini de sağlamaktadır.

İtalya’nın ilk kadın doktoru ve Pedagog olan Maria Montessorri ‘’Bağımsız olmayan özgür de olamaz.’’ cümlesini kurmuştur. Bağımsız ve iyi insanlar yetiştirebilmemiz için çocuklara nasıl eğitim vermemiz gerektiği konusunda yaptığı kendi çalışmaları ve araştırmaları sonucunda kendi soy adını verdiği Montessorri eğitim sistemini ortaya koymuştur.

Bugün anaokulu çağında olan veya ilk okul çağlarındaki pek çok çocuk geleneksel eğitiminden önce ya da onunla paralel olarak Montessorri eğitimi almaktadır.

Bu çocuklardaki akademik başarı ve kişilik değerleri diğer bireylere göre ciddi anlamda fazladır. Bu da bu eğitim tekniğinin gerçekten de başarılı olduğunu göstermektedir.

Montessorri anaokulu nedir, Montessorri eğitimin amacı gibi soruları çocuklarınız için araştırıyorsanız karar vermeden önce bunun gerçekten de oldukça başarılı ve bireyin yaşamının ileriki dönemlerine inanılmaz katkıları bulunan bir eğitim tekniği olduğunu bilmelisiniz.