Müzikli Dramatizasyon Nedir?

Müzikli Dramatizasyon Nedir?

izmiregitimkurumlari - 29 Temmuz 2021 Perşembe

Müzikli dramatizasyon, okul öncesi dönemde sıklıkla tercih edilen bir eğitim tekniğidir. Bu teknik sayesinde çocuklar bilgiyi daha rahat kodlarlar ve yetişkinlik dönemlerinde bile kalıcı bilgi edinirler.

Bu teknik sayesinde çocuklar hem bireysel çalışma yapabilir hem de grup halinde sosyalleşerek de kendilerini ifade edebilirler.

Yapılması gereken her ikisini de zaman zaman uygulayarak çocukların arkadaşlık ilişkilerini pekiştirmek ve kendilerini kendi başlarına da ifade edebilme yeteneklerinin gelişmesini sağlamaktır.

Müzikli Dramatizasyon Nedir?

Dramatizasyon, kelime anlamı olarak ‘oyunlaştırma’ anlamına gelmektedir. Müzikli dramatizasyon nedir, diye baktığımızda bunun şarkı ile oyunlaştırmanın birleştirilmiş hali olduğunu düşünebiliriz.

Okul öncesi dönemde bu şekilde eğitim alan çocuklar bireysel ya da gruplar halinde çalışarak kendilerini başka bir durum ile empati kurarak insan ilişkilerini veya olayları canlandırma yapabilirler ve bunu yaparken müzikal bir hava takınırlar.

Okul Öncesi Dramatizasyon Nedir?

Dramatizasyon eğitimi oldukça faydalıdır ve çocukların daha okul öncesi dönemde hem bazı yeteneklerini hem de kendilerini ifade etme gücünü geliştirir.

Bu teknikte düşünce, duygu, mimik, jest, sözlü anlatım, sesli anlatım, şarkı söylemek, şarkıya eşlik etme, hareket, uyum gibi pek çok iş aynı anda yapılır.

Peki, okul öncesi dramatizasyon nedir? Okul öncesi dönemde çocukların hem anlama hem de bir şeyi anlatma yeteneklerini ve kişiliklerini geliştiren bir etkinlik türüdür.

Bu etkinlik sayesinde bilgi çok daha kalıcı bir hal alır. Çünkü çocuklar direkt olarak aktif şekilde işlemler sırasında görev alırlar. Toplu bir şekilde yapıldığında ayrı bireysel yapıldığında ise ayrı faydaları bulunan bir etkinliktir.