Okul Öncesi Dönemde Boyama Sayfalarının Faydaları

Okul Öncesi Dönemde Boyama Sayfalarının Faydaları

izmiregitimkurumlari - 6 Eylül 2021 Pazartesi

Okul öncesi dönemde yapılan etkinlikler çocuğun gelişimi için çok önemlidir. Çocukların oyun oynama istekleri ile etkinlikler birleştirildiğinde duygu dünyası, ruh dünyası, kişilik yapısı, motor becerileri vb. gelişimleri konusunda ona yardımcı olunabilir. Bunlara örnek olarak okul öncesi dönemde boyama sayfalarının faydaları konusu gösterilebilir.

Boyama yapmak çocukların ciddi anlamda gelişimine pek çok olumlu katkısı bulunan bir etkinliktir ve bazı anaokulu eğitim modellerinde de eğitimde kullanılmaktadır. Bu nedenle artık küçük bebekler için de jumbo boya kalemleri üretilmektedir. Çocukların erken dönemde bazı becerilerini kazanabilmesi için boya kalemleri, resim defterleri ve boyama kitapları alınabilir. En ekonomik olarak da boyama sayfalarında bulunan etkinlikleri çıktı alarak çocuğunuza verebilirsiniz.

Özgüven

Okul öncesi dönmemde boyama sayfalarının faydaları arasında yer alan faydalardan biri özgüven konusudur. Çocuklar kendi başlarına bir şey başarma duygusu ile boyama yaparken özgüven kazanırlar.

Ayrıca zaman zaman size boyamasının nasıl olduğunu sorabilirler ve sizden takdir aldıklarında kendilerini daha iyi hissederler. Bu da benlik bilinçlerini geliştirmektedir.

Motor Beceriler

El-göz koordinasyonunun gelişmesine yardımcı olan boyama etkinliğinde çocukların beyin gelişimi olumlu yönde etkilenmektedir.

El kaslarını ciddi anlamda geliştiren boyama etkinliği çocukların hem nesneleri daha kolay tutmalarına hem de birinci sınıfa başladıklarında daha rahat yazı yazabilmektedir.

Bu dönemde alışamayan çocuklar için birinci sınıfı öğretmenleri el kaslarını geliştirici bazı etkinlikler düzenleyecektir. Eğer çocuklar bu konuda kendilerini geliştiremezlerse o zaman yazdıkları yazılar konusunda sıkıntı çekebilmektedirler. Bu nedenle çocuğunuzun erken dönemlerde el kaslarını alıştırması akademik başarısı için önemlidir.

Odaklanma ve Konsantrasyon

Okul öncesi dönemde boyama sayfalarının faydaları arasında bir de çocukların odaklanma ve konsantrasyon becerisini geliştirmesi bulunmaktadır. Boyama yaparken çocuklar tüm dikkatlerini yaptıkları işe odaklamaktadır.

Bu nedenle de zihinleri konsantrasyon olmayı öğrenmektedir.

Hayal Gücü

Çocuklara yapılan davranış hatalarından biri onlara boyama yaparken hangi nesneyi ne renge boyaması gerektiğini söylemektir. Eğer çocuğunuzun hayal gücünün boyama etkinliği sayesinde gelişmesi gibi bir düşünceniz varsa o halde çocukların istedikleri gibi renk seçimi yapmasına müsaade etmelisiniz.

Örnek olarak çimenleri yeşil dışında başka bir renge boyamak istediklerinde müdahale etmemelisiniz. Ya da size bu ne renk olur dediğinde onu istediği şekilde boyama yapması konusunda desteklemelisiniz.

Öğrenme

Çocuklar boyama etkinliği yaparak sayıları, harfleri, hayvanları, yabancı dil kelimelerini vb. öğrenebilir. Bu konuda boyama sayfalarında bulunan farklı kategorilerdeki eğitici içerikleri indirerek sindire sindire bunları öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

Kendini İfade Edebilme

Çocuklar boyama yaptıklarında eğer kendi istedikleri şekilde özgürce boyama yapabilirlerse bu onların kendini ifade etme yeteneğini de geliştirmektedir.