Okul Öncesi Eğitimin Çocuktaki Bilişsel Gelişimi Nasıl Olmalıdır ?

Okul Öncesi Eğitimin Çocuktaki Bilişsel Gelişimi Nasıl Olmalıdır ?

engntoprak - 15 Ekim 2021 Cuma

Eğitimin temellerinin erken çocukluk döneminde atıldığını hepimiz kabul ediyoruz. Annenin özellikle yaşamın ilk 3 yılında çocuğuyla birlikte olması çocuğun sağlıklı gelişimi için tercih edilen ve istenen bir durum olmasına rağmen, çocuğun duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarının karşılanması, özellikle ekonomik koşullar kadının annelik yapmasına izin vermemektedir. çalışma hayatından uzak dur. Bu durumda bakıcılardan yararlanma seçeneği kaçınılmaz olarak bir zorunluluk haline gelmektedir.
Ancak son zamanlarda “bakım verenlerin kalitesi” de tartışılmakta ve bu durum okul öncesi eğitimin önemini artırmaktadır.
Ailenin çevre koşulları ne kadar iyi olursa olsun, çocuğun yaşıtları ile birlikte, tamamen çocuğun ihtiyaçlarına göre oluşturulmuş uygun bir ortamda ve uzman eğitimcilerin gözetiminde ilköğretime hazırlanması daha olumlu sonuçlar vermektedir. çocuklarımızın gelişimi açısından.
OKUL ÖNCESİ ÇOCUĞUNUZUN GELİŞİMİNE KİTAP OKUYABİLİR VE BOYAMA YAPARAK GELİŞİMİNE KATKI SAĞLAYABİLİRSİNİZ.

Anaokulunun Önemi

Anaokulu, ilköğretime hazırlık kadar aile dışında ilk adım olarak düşünülmelidir. Anaokulu, çocuğa bilgi aktarmak yerine, çocuğun var olan yeteneklerinin gelişmesine ve gelişmesine yardımcı olur.
Anaokulu eğitimi, çocukların kuralları etkili bir şekilde öğrenebilecekleri bir kurumdur. Çocuk yaşıtlarıyla etkileşime girerek birlikte yaşamayı, yemeyi, uyumayı ve oynamayı öğrenir.
Tüm bu bilgi ve tecrübeyi 6 yaşından önce kazanmanın asıl önemi, bu yılların çocuğun zihinsel ve duygusal gelişimi için çok önemli olmasıdır. Bu dönemde kazanılan bilgiler hem kolay öğrenilir hem de kalıcıdır ve öğrenme alışkanlıklarının geliştirilmesi açısından önemlidir.
Anaokuluna giden çocukların gitmeyenlere göre ilkokulda çok daha uyumlu ve başarılı oldukları bilinmektedir.