Okul Öncesi Portfolyo Nedir?

Okul Öncesi Portfolyo Nedir?

izmiregitimkurumlari - 29 Ağustos 2021 Pazar

Okul öncesi portfolyo nedir, diye baktığımızda okul öncesi dönemdeki çocukların yaptıkları etkinlikleri bir arada topladıkları dosyaları olarak düşünülebilir.

Çocuklar çalışmalarını sunum şeklinde hazırlayarak ailelerine gösterme, ömür boyu saklama şansı yakalarlar. Hazırladıkları etkinlik sunum dosyasına okul öncesi portfolyo denilmektedir.

Okul Öncesi Portfolyo Nasıl Hazırlanır?

Okul öncesi portfolyo hazırlamak için okulda yapılmış olan etkinlikleri bir arada toplamak gerekmektedir. Bunun için de ilk olarak bir klasör ya da dosya edinmek gereklidir.

Bu dosya/klasör içerisine her yapılan ve çok beğenilen etkinlikler eklenebilir. Sonrasında dosya yeterli seviyeye ulaştığında başka bir portfolyo da hazırlanabilir.

Temel amaç burada çocukların geçmişten gününe kadar geçen zamanda etkinlik becerisini ne kadar geliştirdiğini incelemesi, neler öğrendiğini gözlemleyebilmesidir.

Aynı zamanda gelecek için bu hatıraları saklamak amacıyla da portfolyo korunabilir.

Çocuklar zaman içerisinde ortaya bir şey koyma, başarma duygusu da hissedeceklerdir. Dosyalarını doldurdukça ne kadar mutlu olduklarını görebilirsiniz.

Portfolyo Pano

Sınıflarda okul öncesi öğretmenleri farklı öğrencilerin hazırladıkları etkinlikler ile de bir portfolyo panosu oluşturabilir. Bunu siz de çocuğunuzun özgüvenini arttırmak için evde yapabilirsiniz.

Çocuğunuzun odasında ya da evin herhangi bir köşesinde ona bir panoluk yer ayırarak en beğendiği etkinliklerini eve getirdiğinde buraya asabilirsiniz. Zamanla pano doldukça kendilerini hem özgüvenli hem de başarmış hissederek mutlu olacaklardır.