Scamper Tekniği Nedir?

Scamper Tekniği Nedir?

izmiregitimkurumlari - 29 Temmuz 2021 Perşembe

Scamper tekniği bir düşünme felsefesidir. Bu işlem bir tür beyin fırtınası tekniği olarak da düşünülebilir ve uygulaması kolay, çok da eğlenceli bir işlemdir.

Bu teknik sayesinde kitap okuma işlemini hızlı ve daha eğlenceli bir hale getirebilir ve az zamanda normalde okunabileceğinden çok daha fazla kitabın özümsenmesi sağlanabilir.

Scamper Tekniği Nedir?

Scamper tekniği nedir, diye baktığımızda bu düşünce tekniğini daha iyi kavramak için scamper nedir, sorusuna da bakmak gereklidir.

Scamper tekniği okul öncesi eğitim döneminde yapılan ve çocukların yaratıcı bir şekilde düşünmeyi öğrenebilmeleri için tasarlanmıştır. Düşünceyi daha iyi bir konuma getirmek için çocukların marjinal düşünebilmesi, hayal kurma becerilerinin gelişmesi, sezgilerini kullanmaları gibi pek çok başka unsurun işin içine katılması sağlanmaktadır.

Çocuklar bu düşünce tekniğinin sonunda ortaya orijinal fikirler çıkarabilir ve tamamen özgün bir şekilde olayları ele alabilirler.

Scamper Nedir?

Scamper kelime anlamı olarak ‘acele kaçmak’ ve ‘koşuşturmaca’ anlamlarına gelmektedir. Burada bu şekilde isimlendirme yapılmasının nedeni bu düşünce tekniğinin ne kadar hızlı olduğuna vurgu yapmaktır.

Ancak bu isimlendirme sadece bu kelimeden ibaret değildir ve birden fazla kelimenin baş harflerinin bir araya getirilmesi ile oluşturulmuştur.

Scamper Tekniği İngilizce olan şu kelimelerin baş harflerinden meydana gelir:

  • Supstitute: yerine koymak
  • Combine: birleştirmek
  • Adapt: uyarlamak
  • Modify: değiştirme – küçültme – büyütme
  • Put to another use: Diğer kullanımların yerine koyma
  • Eliminate: yok etme, çıkarma
  • Reverse: tersine çevirme, yeniden düzenleme

Scamper tekniğinin nasıl uygulandığı hakkında tüm bu kelimeler aslında birer ipucudur. Bu konu hakkında eğitim almış bir eğitmen okul öncesi dönemde çocukların nasıl scamper tekniğini otomatik bir şekilde kullanabileceklerini onlara hiç sıkmadan, bunaltmadan aşılayacaktır.