Sınavda Süre Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Sınavda Süre Kontrolü Nasıl Sağlanır?

izmiregitimkurumlari - 31 Ağustos 2021 Salı

Sınav pek çok açıdan kontrol gerektiren ve disiplin isteyen bir şeydir. Ancak düzenli ve disiplinli çalışmalarınıza devam ettiğiniz sürece her şey daha kolay bir hal alacaktır. Peki, sınavda süre kontrolü nasıl sağlanır?

Sınavda süre kontrolü sağlamak için süre konusunda bol bol antrenman yapmalısınız. Bunun için de sorularınızı her zaman süreli bir şekilde çözmelisiniz. Ancak bu çok hızlı hareket ederek soruları anlamadan etmeden, her bir yanlışınızı kontrol etmeden boş bir soru çözüm tekniği değildir.

Her gün sınavınız varmış gibi uyanmalı, vücudunuzu sınav saatine adapte etmelisiniz. Sonrasında ona göre kahvaltınızı yapmalı ve ona göre suyunuzu, kaleminizi, kronometrenizi ayarlayarak masanın başına oturmalısınız.

Sınav süresi ne zaman başlayacaksa o zaman bir deneme çözmelisiniz. Denemeniz bittikten sonra bunu kontrol etmeli ve hangi derse ne kadar zaman ayırdığınıza bakmalısınız.

Testleri Süreli Çözmek

Bunun dışında çözdüğünüz başka testler de illaki olacaktır. Onları da süreli bir şekilde çözmelisiniz. Süre sadece deneme için sınırlı değildir. Örnek olarak günde 30 tane paragraf çözüyorsanız bunu dakika tutarak yapmalısınız.

Bu sayede zaman içerisinde elinizin ve zihninizin ne kadar hızlandığını, anlama ve kavrama yeteneğinizin ne kadar hızlı bir şekilde çalışmaya başladığını fark edeceksiniz.

Başlarda eliniz yavaş olabilir, zamanı kontrol edemeyebilirsiniz; ama zaman içerisinde bunun ne kadar değiştiğini gördüğünüzde şaşıracaksınız.

Pomodoro Tekniği

Ders çalışırken de süreyi yine elden bırakmamak en iyisidir. Okullarda teneffüs arasının verilmesinin bir sebebi vardır.

Kişi bu sayede zihnini daha iyi toparlayarak bir sonraki ders için önceki öğrendiklerini zihninde bir köşeye yerleştirir.

Bunun için ders çalışırken de zamanlama yapmayı asla unutmamalısınız. Sınavda süre kontrolü nasıl sağlanır, diyorsanız pomodoro tekniğini mutlaka denemelisiniz.

Ders çalışırken, soru çözerken, deneme çözerken her zaman için zamanla haşır neşir olmak sizi kontrol konusunda üst düzeylere çıkaracak, hemen kazanmanız gereken bir alışkanlıktır.