Sınıf Annesi Nedir?

Sınıf Annesi Nedir?

izmiregitimkurumlari - 30 Temmuz 2021 Cuma

İlkokul, ortaokul gibi dönemlerde pek çok sınıfın sınıf öğretmeninin yanı sıra bir de sınıf annesi olur. Sınıf anneleri öğretmenlerden ve diğer velilerden daha samimi bir şekilde sınıfın problemlerini dinler, onlara şefkatle yaklaşır ve çocuklara sorumluluklarını daha yumuşak dille hatırlatır.

Çocuklar zaman zaman bazı problemlerinde kendi aileleri ya da öğretmenleri onlara otoriter geldiği için problemlerini paylaşmaya çekinirler. Bu durumda devreye sınıf annesi girerek çocukların aileleri ve öğretmenleri arasında güven duydukları bir köprü görevi görmeye çabalamalıdır.

Sınıf Annesi Nedir?

Sınıf annesi sınıf içerisindeki veliler arasından yapılan oylamalarla veli toplantısı sırasında seçilerek belirlenir. Okul aile birliği ile herhangi bir ilgisi yoktur.

Sınıf anneleri sınıftaki bir kız ya da erkek çocuğun annesidir ve sınıfta bulunan tüm çocuklara ve de sınıf öğretmenine yardımcı olmak için elinden geleni yapan kişidir.

Sınıf Annesinin Görevleri Nelerdir?

Sınıf annesi öğretmenin ve de öğrencilerin sınıftaki en büyük yardımcısıdır. Etkinlikleri düzenleme, etkinliklerde çocuklara göz kulak olmak, etkinlik öncesinde para toplamak, veli toplantısı sonrası çocuklarla iletişim kurmak gibi şeylerde sınıf anneleri görev alabilirler.

Bu sayede hem öğretmenin eğitim anlamında yükü biraz daha hafiflemiş olur hem de çocuklar kendilerini daha iyi ifade edebilirler.

Sınıf Annesi Ödeme Alır mı?

Sınıf anneleri yaptıkları işlerde gönüllülük esasına dayalı hareket etmektedir. Hiç kimse istemediği sürece bu şekilde bir sorumluluk almak durumunda değildir.

Bu nedenle sınıf annesi ödeme alır mı, sorusunun yanıtı da hayır olacaktır. Sınıf anneleri toplumun sorumlu, yardımsever, gönüllü bireyleri arasından seçilir ve insan ilişkilerinde başarılı bir birey olması gerekir.

Özellikle çocuklar ile iletişim kurma konusunda yetenekli olması çok önemlidir.