TYT Nasıl Çalışılır?

TYT Nasıl Çalışılır?

izmiregitimkurumlari - 24 Kasım 2021 Çarşamba

TYT nasıl çalışılır, sorusunu merak eden üniversite hazırlık öğrencileri çalışmaya başlamadan önce bu sorunun yanıtını gerçekten iyi kavramalıdır. Aksi halde sağlam temeller üzerine inşa edilmeyen bir çalışma hedeflerinize ulaşmanız konusunda eksik kalabilir.

Çalışmalarınızı sağlam temeller üzerine oturtarak her bir ders basamağını kademeli şekilde atlatırsanız başarınıza her geçen gün bir adım daha yaklaşmış olursunuz. Bu durum aynı zamanda sınava kadar çalışmanız için sahip olduğunuz sürenizi en verimli şekilde kullanmanıza da yardımı olacaktır.

TYT Nasıl Bir Sınav?

TYT nasıl çalışılır sorusundan önce bilmeniz gereken TYT nasıl bir sınav sorusudur. Açılımı Temel Yeterlilik Testi olan ve Ölçme Seçme ve Değerlendirme Kurumu (ÖSYM) tarafından üniversite sınavının birinci basamağı şekline uygulanan bu sınav sizin önlisans ve açıköğretim bölümlerine girebilmenize yardımcı olan aynı zamanda da ikinci sınav olan AYT sınavına girmenize hak kazandıran önemli bir sınavdır.

Herkes için ortak olarak aynı zamanda yapılır ve aynı sorular sorulur. AYT de ise herkes kendi alanı ile ilgili birbirinden farklı oturumlara katılarak sınav olmaktadır. Ancak TYT tektir.

Bu sınavı geçme notu yani ikinci sınava girmeye hak kazandıran baraj notu 150 puan şeklinde belirlenmiştir. Bu notu geçemeyen kişiler başvuru yapıp ücretlerini yatırsalar dahi AYT sınav puanları hesaplanmaz.

Bir başka kural da Türkçe ve Matematik netleri ile ilgilidir. TYT puanınızın hesaplanabilmesi için mutlaka Türkçeden yarım net Matematik dersinden de aynı şekilde en az yarım netin bulunması gerekmektedir.

Kişiler eğer barajın çok az üzerinde bir puanı kendilerine yeterli buluyorlarsa bile bu netleri unutmadan birkaç tane soru çözmek zorundadır.

TYT Puan Hesaplama

TYT puan hesaplama için ilk olarak netlerinizi bilmeniz gerekmektedir. Doğru ve yanlış sayılarınızı bilerek bunların net miktarını küsüratlı biçimde hesap etmelisiniz.

Ardından da her bir dersin kendi katsayısı ile net miktarını çarpmak gerekmektedir. Eski sınav sisteminde çok miktarda katsayı hesabı yapılırken TYT sınavında bu durum söz konusu değildir. Tüm sorular kişilere aynı puanı getirmektedir.

Bu nedenle de önemli olan tercih döneminde Türkiye sıralamanızı dikkate alarak tercih yapmaktır. Örnek olarak bir dil öğrencisinin puanı 400 ise ve bu puanın çoğu fen derslerinden geliyorsa sıralaması Türkçe ve Matematikten dolayı 400 puan almış bir kişiye göre daha düşük olacaktır.

Bu nedenle sınavda asıl standart sapma olarak da belirtilen durum ön plana çıkmaktadır.

TYT Nasıl Çalışılır?

TYT Türkçe Nasıl Çalışılır?

TYT Türkçe nasıl çalışılır, sorusu tüm alan öğrencileri için önemlidir. Ülkemizde yapılan üniversite sınavında tüm öğrencilerden Türkçe ve Matematik derslerini iyi yapmaları gerekmektedir. Özellikle de Matematik ve Dil bilgisi soruları öğrencilerin kendi alanlarında diğer adayları elemelerine çok yardımcı olmaktadır.

Türkçe dersine çalışmak için öncelikle bir plan hazırlamalısınız. Bir yıllık bir de haftalık planınız olmalıdır.

 • Bunun için tüm konuları bir kağıda alt alta sıralayın.
 • Sonra da her bir konuyu haftalık olarak ayırın.
 • Hafta sonu da tüm hafta çalıştığınız Türkçe konularının tekrarını yapmalısınız.
 • Hafta içi konu testleri hafta sonu da değerlendirme testleri çözmelisiniz. 

Elbette ki tüm bu belirtilenler dil bilgisi dersleri için geçerlidir.

Türkçe dersinde daha çok karşınıza paragraf soruları çıkacaktır. 1 yıl boyunca her gün tek seferde ara vermeden günlük 30-35 paragraf çözmelisiniz.

Bu soruları çözdükçe paragraf çözme yeteneğinizin ne kadar geliştiğini fark edeceksiniz. Zihniniz gittikçe alışkanlık kazandığı için daha hızlı anlamaya ve daha kısa sürede daha çok soru çözmeye başlayacaksınız.

Bu sayede de TYT sınavında paragraf soruları rakiplerinizi oyalarken siz zaman arttırıp diğer derslere daha çok bakabilirsiniz.

TYT Matematik Nasıl Çalışılır?

TYT sınavında tüm öğrencileri ilgilendiren sorulardan biri de TYT Matematik nasıl çalışılır, şeklindedir. Matematikte her zaman ilk olarak konu anlatımına çalışılmalı, sonrasında da soru çözülmelidir.

Eğer soru çözme alışkanlığınız önceden yoktuysa ya da soruları çözmekte zorluk çekiyorsanız bunun için soru çözümlü testler alabilirsiniz ya da QR kodu olan ve telefondaki uygulamalar üzerinden soruların her birinin video anlatımlı çözümlerine çalışabilirsiniz.

Pek çok öğrenci direkt olarak hocanın kendisinden dinlemek istediği için video anlatımlı soru bankalarından satın almayı tercih etmektedir.

Matematikte de aynı Türkçede olduğu gibi bir tane yıllık ve bir tane haftalık planınız olmalıdır. belirttiğiniz hafta mutlaka ki hedeflediğiniz konuyu bitirmelisiniz.

İlerleyen zamanlarda artık deneme çözümü yapmanız gerekeceği için yıl bitiminde 2-3 ay öncesinden Matematik konularını bitirmek çok önemlidir.

Hafta sonları Matematik dersinde de konu tekrar testleri çözmelisiniz. Matematik için en az 3 kaynak satın almalısınız.

2 kaynağı konuyu çalıştıktan sonra 3. kaynağı da hafta sonunda tekrar amaçlı kullanabilirsiniz. Bunların zorluk seviyeleri giderek artmalıdır.

Yapamadığınız her bir sorunun üzerine gitmelisiniz. Size sınavı kazandıracak olan asıl sorular kendi yapabildikleriniz değil, çözemediklerinizdir.

Çözemediğiniz soruların nasıl yapıldığını öğrendikçe Matematikte inanılmaz derecede kendinizi geliştirdiğinizi görebilirsiniz.

TYT Nasıl Çalışılır?

TYT Geometriye Nasıl Çalışılır?

Eski zamanlarda Geometri ve Matematik birbirinden ayrı dersler gibi okutulsa da artık sınavlarda ve müfredatta bütün halde karşımıza çıkmaktadır.

Pek çok öğrencinin zorlandığı Geometri dersinde biraz farklı bir yol izlemek gerekmektedir. Kişilerin mutlaka edinmesi gereken kaynak video çözümlü ya da çözümlü soru bankası satın almaktır.

Konu çalışması yapıldıktan sonra mutlaka ki konuya ait farklı soruların önce çözüm biçimi izlenmelidir. Zamanla bu kişilerin çözümlerini taklit ede ede karşınıza çıkan şekillerde nereye nasıl çizgi atabileceğinizi bulabilirsiniz.

Bu dersi bir bulmaca gibi nitelendirerek bilmeniz gereken kuralları öğrendikten sonra meselenin sadece çekilmesi gereken çizgileri çekmekten ibaret olduğunu unutmamalısınız.

Geometri pek çok öğrencinin gözünü korkutan bir ders olması nedeniyle standart sapması oldukça yüksek bir derstir. Bu nedenle derece yapmak isteyen öğrenciler mutlaka ki Geometri sorularını çözmelidir.

TYT Sosyal Bilimlere Nasıl Çalışılır?

Tercih edeceğiniz bölümün özelliğine göre iyi sonuç almanız gereken derslerden biri de Sosyal bilimlerdir. Burada size:

 • Coğrafya
 • Tarih
 • Din kültürü ve Ahlak Bilgisi
 • Felsefe dersine ait sorular sorulacaktır.

Bu derslerin her birinin konularını yıllık şekilde tablo haline getirmeli ve haftalık olarak bunları toplam zamanınıza bölerek çalışmalısınız.

Sosyal bilimler derslerinde okuma yapmak, şemalar hazırlamak, baş harflerden kodlamalar hazırlamak ve yazarak çalışmak bilgileri aklınızda daha kolay tutmanızı sağlayacaktır. 

TYT Fen Bilimlerine Nasıl Çalışılır?

Sayısal öğrencilerinin çözmesi gereken TYT fen bilimlerine nasıl çalışılır, sorusuna gelince de yine diğer tüm derslerde olduğu gibi öğrencilerin yıllık ve haftalık tabloları olmalıdır.

Bu test içerisinde karşınıza çıkacak olan dersler:

 • Fizik
 • Kimya
 • Biyoloji şeklindedir.

Bu derslere çalışırken çok sıkı bir biçimde konu çalışmalısınız. Bu derslerde bilgi son derece önemlidir. Artık eskisi kadar öğrencilerin tüm formülleri bilmesi zorunlu olmasa da öğretmeninizin ders sırasında bilmenizin önemli olduğundan söz ettiği formülleri mutlaka aklınızda tutmalısınız.

Formülleri aklınızda tutabilmek için her birine komik deyişler uydurabilirsiniz. Böyle yaptığınızda çok uzun yıllar sonra bile o komik kelimeleri ve formülleri hatırladığınızı fark edeceksiniz.

Hafta içi konu ve konu testleri çözmelisiniz. Hafta sonları da tüm haftanın tekrarını yaparak iyice bilgilerinizi pekiştirmelisiniz.

Eksik kaldığınız konuların üzerine daha çok düşmelisiniz. Çözemediğiniz her bir soru tipini öğretmenlerinizden nasıl yapıldığını izleyerek yardım almalısınız. 

TYT Nasıl Çalışılır?

TYT Deneme Çözümü

TYT nasıl kazanılır, sorusunun en can alıcı noktalarından biri de TYT denemelerini doğru şekilde çözmektir. Bunu yapabilmek için öncelikle sınavınızın zamanına odaklanmalısınız.

Evinizde ya da kütüphanede tam bir sınav ortamı oluşturmalısınız. Masada suyunuz, silginiz, kaleminiz ve deneme kitapçığınız dışında hiçbir şey olmamalıdır.

Sınav saati sabah 10:15’te başlayan ve toplamda 135 dakika süren bir sınavdır. Bu nedenle deneme çözerken sabah 9 gibi uyanmalı, hafif bir kahvaltı yapmalı ve sonrasında tam 10:15’te kitapçığınızı çözmeye başlamalısınız.

Sınav bitiminden haberdar olmak için telefonunuza 135 dakika sonraya alarm kurabilirsiniz. Ancak telefonunuz mutlaka ki sessizde olmalı ve hiçbir şey sizi rahatsız etmemelidir. Ailenizi de gerekirse bu konuda uyararak onların desteğine ihtiyacınız olduğunu belirtmelisiniz. Ev ortamında bu ortamı yakalamanız mümkün değilse okulunuzda, dershanenizde boş bir sınıf ya da kütüphanede de aynı şekilde aynı saatte deneme çözümü yapmanız gerekmektedir.

Sınav saatini zihninize bu şekilde alıştırmış olacaksınız. Pek çok öğrenci bu konuda hatalı davranarak rastgele zamanlarda sadece 135 dakikaya önem vererek deneme çözümü yapar. Bu durumda da sabah soru çözümüne alışkın olmadığı için sınav günü ayılmakta zorluk çekebilirsiniz. Bu da emeklerinizin istediğiniz bölüme yetersiz kalması ile sonuçlanabilir.

TYT Deneme Analizi

En az TYT deneme çözümü kadar önemli olan durumlardan biri de TYT deneme analizinizi iyi bir şekilde yapmaktır. Denemeleri alırken mutlaka ki gerçek sınava yakın olanlarından seçmelisiniz. Ne çok zor ne de çok kolay olmamalı.

Sınavla aynı ayarda olan soruların üzerine mutlaka düşmelisiniz. Yapamadığınız her bir sorunun çözümünü öğrenmelisiniz.

Yapamadığınız sorular öğrendiğinizi sandığınız ama aslında kavramamış olduğunuz konular olduğunu ve bu eksiklikleri kapatmanız gerektiğini gösterecektir.

Deneme çözümlerinizi ilk başta daha az yapıp yavaş yavaş arttırarak gitmelisiniz. Son 2-3 ayda da konularınızı tamamen bitirip denemelere odaklanmalısınız.

Bu sayede eksik olduğunuz konuları tamamlama şansınız olacaktır. Bu günlerde her gün sınav saatinde yapılmış 1 deneme ve deneme analizi yapılmalıdır.

Deneme analizinde çıkan eksiklikler ertesi gün kapatılmaya çalışılmalı, gerekli konu testleri çözülmeli ve yeterince kavradığınızı düşündüğünüzde ertesi gün yine sınav saatinde bir deneme ve deneme analizi yapmalısınız.

Burada önemli olan her gün çok fazla sayıda deneme çözmek değildir. Bu size sadece zamanınızı çok iyi kullanma konusunda yardım eder. Eksik konuları kapatarak abartmadan deneme çözer ve her birini çok iyi analiz edip noksanlarınızı kapatırsanız derece yapma konusunda çok büyük şansınız olacaktır.

Bu dönem ile ilgili öğrencilerin sıklıkla duydukları ‘öğretmenlerinin boş zamanlarında onlara soru götürmek’ ifadesi de son derece yararlıdır. Bu şekilde birebir tüm sorular anlattırılmalıdır. Bu konularda okulunuzun ya da dershanenizin yetersiz kaldığını hissederseniz online üniversite öğrencilerinden soru çözümü konusunda yardım alabilirsiniz.

Bazı öğrencilerin yaptığı hatalardan biri olan soru çözümü, soruların analizi, deneme analizi, yapılamayan soruların çözümünü öğrenme gibi konuları asla göz ardı etmemelisiniz. Aynı şekilde konu çalışmayı da arka plana atmamalısınız. Konular ve sorular birbirine paralel şekilde ilerlemesi gereken ayrılmaz parçalardır.

Stres Yönetimi

TYT sınavını kazanmak ve derece yapmak isteyen öğrencilerin kendilerini ruhsal olarak da sağlamlaştırması çok önemlidir.

Bunun için sağlıklı beslenmeye, günlük yürüyüş yapmaya, zaman zaman dışarıda zaman geçirmeye ve bunu ölçülü bir şekilde yapmaya özen göstermelisiniz.

Eğer sınav kaygısı problemini yaşadığınızı düşünüyorsanız mutlaka ki psikolojik destek almayı unutmamalısınız.