Yabancı Dil Nasıl Geliştirilir?

Yabancı Dil Nasıl Geliştirilir?

izmiregitimkurumlari - 4 Eylül 2021 Cumartesi

Günümüzde iş alanlarında artık tek bir yabancı dil yeterli olmamaktadır. İnternetin imkanları ve pek çok farklı kurs imkanı sayesinde kişiler kendi imkanları ile birden fazla yabancı dil öğrenebilmektedir. Peki, yabancı dil nasıl geliştirilir?

Diziler

Diziler hem telaffuz hem cümle yapısı hem de yeni kelimeler öğrenmek için harika bir dil geliştirme seçeneğidir.

Bunun için normal dizi izlemek gibi değil de daha farklı bir yol izlemelisiniz. İlk olarak bir dizinin seçtiğiniz bir bölümünü alt yazılı şekilde izleyin ve kelimelerin Türkçe anlamlarına bakın.

Sonrasında aynı bölümü yeniden yabancı dil alt yazılı şekilde izleyin. Örnek olarak Fransızca çalışıyorsanız dizi Fransız yapımı ve oyuncuların ana dili olan Fransızcayı konuşmalıdır. İkinci seferinizde de Fransızca alt yazılı izlemelisiniz.

En son olarak da diziyi yeniden herhangi bir alt yazı olmadan izleyin ve duyduğunuz kelimeleri düşünün. Hangileri aklınızda kalmış kontrol edin. Bu sayede sık sık antrenmanlar yaparak yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz.

Yabancı Dil Nasıl Geliştirilir?

Şarkılar

Yabancı dil nasıl geliştirilir, sorusunun yanıtlarından biri de şarkılardır. Ancak şarkıları sadece Türkçe şarkıları dinlediğiniz gibi dinlemekten değil bir dilin yapısını ele alarak dinlemekten söz ediyoruz.

Bunun için şarkının sözlerini açıp aynı anda şarkıcının seslendirdiği şarkıyı açıp birlikte okuyabilirsiniz. Youtube’da direkt olarak şarkıların sözlü videoları bulunmaktadır. Bunları kullanmak daha pratik olacaktır.

Sonrasında şarkının Türkçeye çevrilmiş halini de okumalısınız. Bu sayede cümlelerin direkt çevirilerine ulaştığınızda öğrenmek istediğiniz yabancı dilin hem sanatsal hem sokak ağzına ait bazı kalıpları öğrenme şansınız da olacaktır.

Eğer telaffuz konusunda kendinizi test etmek istiyorsanız bunun için de karaoke yapabilirsiniz. Youtube’da hemen her dilde karaoke videolarına ücretsiz ulaşabilirsiniz. Bunun için sesinizin güzel olup olmaması konusunda endişelenmeyin. Amacınız kelimelerin doğru seslerini çıkarmayı öğrenmek.

Kitaplar

Kitapçılara gittiğinizde öğrenmek istediğiniz yabancı dile ait farklı kitaplar bulabilirsiniz. Bunlar okuyucuların seviyesine göre gruplandırılarak satılmaktadır. Örneğin ilk başta A1-A2 seviyesinde olan bir bireye daha çok ince masal kitapları önerilmektedir.

Bu kitapların sonlarında etkinlikle bulunabilir ve size kelime öğretmeyi amaçlar. Bazılarında ise direkt çeviri yeteneğinizi geliştirmek için bir sayfa yabancı dil bir sayfa Türkçe çeviri metni bulunmaktadır.

Gazete/Blog/Dergi

Yabancı dil nasıl geliştirilir, sorusunun yanıtlarından birinin kitap okumak olduğundan söz ettik. Ancak kitaplar satın almak için uygun bütçeniz yoksa ya da daha üst düzey dil seviyesine ulaştıysanız öğrendiğiniz yabancı dilin konuşulduğu ülkeye ait olan yerel en ünlü gazetelerden birinin web sitesini ziyaret etmeye başlayabilirsiniz.

Bu hem kültürünüzü kuvvetlendirir hem yabancı dilinizi güçlendirir hem de gündem hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar.

Online blog siteleri ya da dergilerin online versiyonlarına da göz atabilirsiniz. Burada seçim tamamen kişisel tercihlerinize kalmıştır. Buralarda kullanılan cümlelerin daha o dilin günlük hayatına ait olduğunu ve konuşmanıza faydası olacağını unutmamalısınız.

Yabancı Dil Nasıl Geliştirilir: Dil Kursları

Eğer yabancı dil nasıl geliştirilir, sorusuna verdiğimiz yanıtları denediyseniz ve sertifika almak ya da kendinizi C1-C2 seviyelerine çıkarmak ve bir yabancı dilde metin yazabiliyor olmak istiyorsanız o halde dil kurslarına giderek temellendirdiğiniz dilin daha üst seviyelere çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Bunun için çabalamaktan ve size bahsettiğimiz önerileri yapmaktan kesinlikle geri durmamalısınız. Dil öğrenmek büyük çoğunluğu sizin eforunuza bağlı bir iştir. Dil kurslarında ise bir dilin tüm gramer yapısını ve dilin kurallarını eksiksiz bir biçimde A’dan Z’ye öğrenebilirsiniz.